Liqeni i Livadhit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni i Livadhit
Liqeni i Livadhit - Sharr.jpg
Liqeni i Livadhit i parë nga Luboteni
VendiKosova Kosova,
GrupiBjeshkët e Sharrit
Koordinatat42°09′08″N 20°59′37″E / 42.152224°N 20.993743°E / 42.152224; 20.993743Coordinates: 42°09′08″N 20°59′37″E / 42.152224°N 20.993743°E / 42.152224; 20.993743
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia mesatareStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert

Liqeni i livadhit (shqip: Liqeni i Livadhit ose shqip: Shterbaqko; serbisht: Штрбачко језеро, Štrbačko jezero ose Ливадичко језеро, Livadičko jezero) është një liqen malor në Malet e SharritKosovë. Ai shtrihet në një lartësi prej 2,173 metres (7,129 ft) mbi nivelin e detit dhe ka një gjatësi maksimale prej 228 metres (748 ft) dhe një gjerësi maksimale prej 120 metres (394 ft). Ka një thellësi të madhe për një liqen malesh, me 7.30 metres (24.0 ft) duke u radhitur ndër liqenet më të thella të këtij lloji në Kosovë. Ai është ndoshta liqeni më i bukur dhe më i njohuri në tërë Malet e Sharrit dhe si i tillë është një atraksion i madh turistik. Në varësi të sezonit kjo sipërfaqe mund të ndryshojë nga 1.3 deri në rreth 2 hektarë.[1] [2]

Liqeni i Livadhit ndodhet pranë majës së malit Tumba dhe Majës së Livadhit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mala enciklopedija Prosveta (3 izd.). Beograd: Prosveta. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2.
  2. ^ "Liqeni i Livadhit". Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2016. Marrë më 30 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)