Jump to content

Lista e pijeve joalkoolike sipas vendit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një gotë Calpis japoneze.

Kjo është një listë e pijeve joalkoolike sipas vendit të origjinës së markës. Një pije freskuese është një pije që

Një gotë fassbrause gjermane.

zakonisht përmban ujë (shpesh ujë të gazuar), një ëmbëlsues dhe një agjent aromatizues. Ëmbëlsuesi mund të jetë sheqer, shurup misri me fruktozë të lartë, lëng frutash, zëvendësues të sheqerit (në rastin e pijeve dietike) ose ndonjë kombinim i tyre. Pijet e gazuara mund të përmbajnë gjithashtu kafeinë, ngjyrues, konservues dhe përbërës të tjerë.

Pijet freskuese që shiten në më shumë se një shtet renditen në këtë artikull vetëm nën vendin e tyre të origjinës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]