Lista e zonave të mbrojtura në Estoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këneta Viru në Parkun Kombëtar Lahemaa

Zonat e mbrojtura në Estoni janë parqet kombëtare, rezervat natyrore dhe peizazhet (parqet e natyrës).[1]

Estonia ka pesë parqe kombëtare, 138 (144[2]) rezerva natyrore dhe 151 zona të mbrojtura të peizazhit. Përveç kësaj, ka edhe 116 (118[2]) zona të mbrojtura brenda një rregullore të vjetër (nga koha Sovjetike) dhe 537 parqe.[3] Në total, 18.1%[3] e Estonisë janë zona të mbrojtura të natyrës, me Qarkun Lääne  që ka përqindjen më të lartë (32%) dhe Qarkun Põlva që ka përqindjen më të ulët të zonave të mbrojtura, rreth 9%.[4]

Parqet Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Emri (estonisht)[A] Vendi[B] Themelimi Sipërfaqja

(km²)

Koordinatat
Parku Kombëtar Karula Karula rahvuspark Võru County, Varstu Parish, Vana-Roosa 1979-09-23 123.6 57°42′25″N 26°30′21″E / 57.7069°N 26.5058°E / 57.7069; 26.5058
Parku Kombëtar Lahemaa Lahemaa rahvuspark Lääne-Viru County, Vihula Parish, Vainupea 1971-05-31 729.2 59°34′59″N 25°51′31″E / 59.5831°N 25.8586°E / 59.5831; 25.8586
Parku Kombëtar Matsalu Matsalu rahvuspark Lääne County, Lihula Parish, Kelu 1957-07-10 488.6 58°45′33″N 23°38′54″E / 58.7592°N 23.6483°E / 58.7592; 23.6483
Parku Kombëtar Soomaa Soomaa rahvuspark Viljandi County, Suure-Jaani Parish, Metsküla 1957-07-10 398.4 58°26′54″N 25°07′10″E / 58.4483°N 25.1194°E / 58.4483; 25.1194
Parku Kombëtar Vilsandi Vilsandi rahvuspark Saare County, Kihelkonna Parish, Rootsiküla 1937-10-19 238.8 58°23′10″N 21°53′40″E / 58.3861°N 21.8944°E / 58.3861; 21.8944

Rezervatet natyrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zonat e mbrojtura të Peizazheve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nature Conservation Act". Riigikogu. Marrë më 22 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Estonian Environmental Registry". Estonian Ministry of Environment. Marrë më 22 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Berit-Helena Lano (2013-12-19). "Valitsus kiitis heaks nelja looduskaitseala kaitse-eeskirjad" (në estonisht). Estonian Ministry of Environment. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2014. Marrë më 22 prill 2014.
  4. ^ "Nature conservation". Estonian Ministry of Environment. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2013. Marrë më 22 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)