Llamba PH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shenjë ndriçuese për PH Lampen (emri i markës Louis Poulsen për llambat Henningsen)

Llamba PH është një term për pajisjet e ndriçimit të dizajnuara nga stilisti dhe shkrimtari danez Poul Henningsen . [1] Termi ndonjëherë përdoret për t'iu referuar çdo llambë të projektuar nga Poul Henningsen [2] ose posaçërisht seritë e llambave me tre hije të tij. [3] Llambat janë prodhuar nga Louis Poulsen .

Llambat e Henningsenit janë të dizajnuara me nuanca të shumta bashkëqëndrore për të eliminuar shkëlqimin pamor, duke emetuar vetëm dritën e reflektuar, duke errësuar burimin e dritës. [4] Llambës së hijshme dhe rezervë e Henningsenit iu dha një medalje ari në Ekspozitën Ndërkombëtare të Arteve Moderne Dekorative dhe Industriale të vitit 1925. [5]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The PH lamp", Design, Visit Denmark, arkivuar nga origjinali më 2012-02-15 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  2. ^ Mussari, Mark (2016-06-16). Danish Modern: Between Art and Design (në anglisht). Bloomsbury Publishing. ISBN 978-1-4742-2369-0.
  3. ^ Kamp, Claudy Op den; Hunter, Dan (2019-06-20). A History of Intellectual Property in 50 Objects (në anglisht). Cambridge University Press. ISBN 978-1-108-42001-3.
  4. ^ "Poul Henningsen", Designers, Louis Poulsen Lighting, arkivuar nga origjinali më 2013-11-18 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  5. ^ The Lights of Poul Henningsen, Phillips, 12 shtator 2016, marrë më 3 shkurt 2018 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)