Lockheed F-117 Nighthawk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
F-117 duke fluturuar mbi male në Nevada në 2002.

Lockheed F-117 Nighthawk është një aeroplan amerikan në pension me një ndenjëse, me dy motorë stealth, i zhvilluar nga divizioni sekret Skunk Works i Lockheed dhe i operuar nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF). Ishte avioni i parë operacional që u projektua me teknologji stealth.

F-117 u bazua në demonstruesin e teknologjisë Have Blue. Fluturimi i parë i Nighthawk u zhvillua në 1981 në Groom Lake, Nevada, dhe avioni arriti statusin fillestar të aftësisë operative në 1983. Avioni u fsheh në fshehtësi derisa u zbulua për publikun në vitin 1988. Nga 64 F-117 të ndërtuara, 59 ishin versione prodhimi, me pesë të tjerat prototipe.

F-117 u publikua gjerësisht për rolin e tij në Luftën e Gjirit të vitit 1991. Edhe pse zakonisht quhej "Stealth Fighter", ishte rreptësisht një avion sulmi. F-117 morën pjesë në konfliktin në Jugosllavi, ku njëri u qëllua nga një raketë tokë-ajër (SAM) në 1999. Forcat Ajrore të SHBA-së e tërhoqën F-117 në prill 2008, kryesisht për shkak të vënies në terren të F-22 Raptor. Pavarësisht daljes në pension zyrtar të tipit, një pjesë e flotës është mbajtur në gjendje të përshtatshme për fluturim dhe Nighthawks janë vëzhguar duke fluturuar që nga viti 2009.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]