Long Beach, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Long Beach, California
Anglisht : City of Long Beach
qytet
noform
Images from top, left to right: Long Beach skyline from Bluff Park, RMS Queen Mary, Aquarium of the Pacific Blue Cavern exhibit, Hanjin Terminal at Port of Long Beach, Villa Riviera, Metro Blue Line, Long Beach Lighthouse
Stema_figuraSkeda:Long Beach CA flag.gif
Vendndodhja
Long Beach, California is located in SHBA
Long Beach, California
Long Beach, California

Koordinatat: 33°46′6″V 118°11′44″P / 33.76833°V 118.19556°P / 33.76833; -118.19556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Los Angeles-Long Beach
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 133.223 km2
 •  tokësore 130.259 km2
 •  ujore 2.964 km2
Popullsia 462257 banorë (2010)
 •  aglomerati 12.828.837 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi December 13, 1897[1]
Zona Kohore Pacific-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 90745–90747, 90749, 90755, 90801–90810, 90813–90815, 90822, 90831–90835, 90840, 90842, 90844, 90846–90848, 90853, 90895, 90899
Prefiksi 562
Koordinatat 33° 46′ 6″ Veri

118° 11′ 44″ Perëndim

Long Beach, California (City of Long Beach) është një qytet në qarkun Los Angeles-Long Beachshtetit federal California, SHBA. Në Long Beach, California jetojnë 462257 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 133.223 km2 (51.437 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (30 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Long Beach (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 gusht 2012. Marrë më mars 11, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Long Beach". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Long Beach, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale