Jump to content

Louise Fletcher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louise Fletcher
U lind në22 korrik 1934
Kombësiaamerikane

Louise Fletcher (22 korrik 1934) është aktore amerikane, më e njohur për rolin e bolničamjekes Ratched në filmin One Flew over the Cuckoo's Nest, për të cilin rol e fitoi Çmimin Oscar për aktoren më të mirë, si dhe për rolin e Kai Winn Adamit në TV-serinë Star Trek: Deep Space Nine.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fletcher ka lindur në Birmingham, të Alabamas, e dyta nga katër fëmijëve të Estelle Caldwell dhe Reverend Robert kaperi Fleçer, një prift Episkopale nga Arab, Alabama. Të dy prindërit e saj ishin të shurdhër dhe ka punuar me seancën e hard-e-shurdhër,[1] Fletcher's father founded more than 40 churches for the deaf in Alabama.[2] ndërsa babai i Fletcher ka themeluar më shumë se 40 kisha për të shurdhër në Alabama. Vëllezërit e motrat e Fletcher, Roberta, John dhe Georgianna, ishin të gjithë të lindur pa asnjë humbje të dëgjimit; ajo ishte mësuar të flasë nga një hallë e dëgjimit, i cili gjithashtu paraqiti atë për të vepruar. Pas pranimit në Universitetin e Karolinës së Veriut[3], ajo udhëtoi për në Los Angeles, të Kalifornisë, ku ajo gjeti punë si sekretare e ditës dhe të marrë mësime aktrimi pas orarit të punës.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1963 A Gathering of Eagles Mrs. Kemler Uncredited
1974 Thieves Like Us Mattie
1975 One Flew Over the Cuckoo's Nest Nurse Ratched Academy Award for Best Actress
BAFTA Award for Best Actress in a Leading Role
Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Drama
Nominated—New York Film Critics Circle Award for Best Supporting Actress
1975 Russian Roulette Midge
1977 Exorcist II: The Heretic Dr. Gene Tuskin
1978 The Cheap Detective Marlene DuChard
1979 Natural Enemies Miriam Steward
1979 The Magician of Lublin Emilia
1979 The Lady in Red Anna Sage
1980 Mama Dracula Mama Dracula
1980 The Lucky Star Loes Bakker
1981 Strange Behavior Barbara Moorehead
1983 Brainstorm Dr. Lillian Reynolds Saturn Award for Best Actress
1983 Strange Invaders Mrs. Benjamin
1983 Overnight Sensation Eve Peregrine – 'E. K. Hamilton'
1984 Firestarter Norma Manders
1984 Talk to Me Richard's mother
1986 Nobody's Fool Pearl
1986 The Boy Who Could Fly Psychiatrist
1986 Invaders from Mars Mrs. McKeltch Nominated—Golden Raspberry Award for Worst Supporting Actress
1987 Flowers in the Attic Grandmother – Olivia Foxworth Nominated—Saturn Award for Best Supporting Actress
1987 Grizzly II: The Predator Park Supervisor
1988 Two Moon Junction Belle Delongpre
1989 Best of the Best Mrs. Grady
1989 The Karen Carpenter Story Agnes Carpenter
1990 Blue Steel Shirley Turner
1990 Shadowzone Dr. Erhardt
1991 In A Child's Name Jean Taylor
1994 Giorgino Innkeeper
1994 Tryst Maggie
1994 Tollbooth Lillian
1994 Someone Else's Child Faye
1995 Return to Two Moon Junction Belle Delongpre
1995 Virtuosity Elizabeth Deane
1996 The Stepford Husbands Miriam Benton
1996 Edie & Pen Judge
1996 Mulholland Falls Esther Uncredited
1996 Frankenstein and Me Mrs. Perdue
1996 High School High Principal Evelyn Doyle
1996 2 Days in the Valley Evelyn
1997 Breast Men Mrs. Saunders Television movie
Nominated—Satellite Award for Best Supporting Actress – Series, Miniseries or Television Film
1997 The Girl Gets Moe Gloria
1997 Gone Fishin' Restaurant Owner Uncredited
1998 Love Kills Alena Heiss
1999 A Map of the World Nellie Goodwin
1999 Cruel Intentions Helen Rosemond
1999 The Devil's Arithmetic Aunt Eva
1999 The Contract Grandma Collins
2000 More Dogs Than Bones Iva Doll
2000 Very Mean Men Katherine Mulroney
2000 Big Eden Grace Cornwell
2000 Silver Man Val
2001 After Image Aunt Cora
2001 Touched by a Killer Judge Erica Robertson
2001 Dial 9 for Love Abbie
2002 Manna from Heaven Mother Superior
2003 Finding Home Esther
2004 Clipping Adam Grammy
2005 Aurora Borealis Ruth Shorter
2005 Dancing in Twilight Evelyn
2006 Fat Rose and Squeaky Bonnie
2006 Me and Luke Grandmother Glennie
2007 A Dennis the Menace Christmas Martha Wilson
2007 The Last Sin Eater Miz Elda
2011 Cassadaga Claire

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shenime
1958 Playhouse 90 Pete's Girl Episode: "Seven Against the Wall"
1958 Bat Materson Sarah Lou Conant Episode: "Cheyenne Club"
1959 Maverick Kathy Bent Episode: "The Saga of Waco Williams"
1961 The Life and Legend of Wyatt Earp Aithra McLowery Episode: "The Law Must Be Fair"
1990 In the Heat of the Night Catherine Tyler Episode: "December Days"
1991 Tales from the Crypt Agent Episode: "Top Billing"
1993–1999 Star Trek: Deep Space Nine Winn Adami 14 episodes
1995–1997 VR.5 Mrs. Nora Bloom 6 episodes
1996 Picket Fences Christine Bey 2 episodes
Nominated—Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actress in a Drama Series
1998 The Practice Judge N. Swanson Episode: "Rhyme and Reason"
2004 Joan of Arcadia Eva Garrison Episode: "Do the Math"
Nominated—Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actress in a Drama Series
2005 7th Heaven Mrs. Wagner Episode: "Honor Thy Mother"
2005 ER Roberta 'Birdie' Chadwick 3 episodes
2009 Heroes Doctor Coolidge 2 episodes
2010–2011 Private Practice Frances Wilder 2 episodes
2011 Bones Allison Episode: "The Change in the Game"
2011–2012 Shameless Peggy Gallagher 4 episodes

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Louise Fletcher. Yahoo Movies.
  2. ^ "Rev. John Fletcher, 87; Ministered to the Deaf", The New York Times, 16 March 1988.
  3. ^ Robertson, Nan. "The Fletchers: Family That Heard The Silent Thanks", The New York Times, 5 April 1976.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Louise Fletcher – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale