Lucija Šerbedžija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lucija Šerbedžija (lindi më 8 qershor 1973) është aktore dhe modele kroate, vajza e aktorit veteran Rade Šerbedžija. [1] Ajo ndoshta është e njohur për rolin e saj në The Saint si prostitute ruse, në të cilin edhe babai i saj ka luajtur.

Ajo ka fituar dy çmime për aktoren më të mirë në vitin 1999 (Madonna) dhe në vitin 2001 (Slow Surrender).[2][3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti Titulli Roli
1997 Mondo Bobo
1999 Madonna
2001 Slow Surrender
2002 24 orë
2003 Infeksioni Sara

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2013. Marrë më 31 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.pulafilmfestival.hr/hr/index.php?p=detail&article=1119
  3. ^ http://www.pulafilmfestival.hr/hr/index.php?p=detail&article=1121