Jump to content

Ludwig Boltzmann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ludvig Bolcman)
Ludwig Boltzmann
Ludwig Boltzmann
U lind në
Ludwig Eduard Boltzmann

(1844-02-20)shkurt 20, 1844
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaAustriak
Karriera shkencore
FushatFizikë
Nënshkrimi

Ludwig Eduard Boltzmann (Vjenë, Austri, 20 shkurt 1844 - Duino, Itali, 5 shtator 1906) ishte një fizikan, matematikan dhe filozof austriak.

Boltzmann ishte një nga fizikantët teorikë më të rëndësishëm të të gjitha kohërave.

Reputacioni i tij është për shkak të hulumtimit në termodinamikë dhe mekanikës statistikore (Ekuacioni themelor i teorisë kinetike të gazeve dhe ligji i dytë i termodinamikës).

Ai gjithashtu dha një kontribut të rëndësishëm në mekanikë, elektromagnetizëm, matematikë dhe filozofi.

Ai ishte një figurë e diskutueshme dhe idetë e tij inovative shpesh ishin keqkuptuar dhe kundërshtuar. Në veçanti, pasioni i tij për matematizëm ekstrem i dha atij pseudonimin e "terroristit algjebrik".

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Verhältniss zur Fernwirkungstheorie, Specielle Fälle der Elektrostatik, stationären Strömung und Induction (në gjermanisht). Vëll. 2. Leipzig: Johann Ambrosius Barth. 1893.
  • Theorie van der Waals, Gase mit zusammengesetzten Molekülen, Gasdissociation, Schlussbemerkungen (në gjermanisht). Vëll. 2. Leipzig: Johann Ambrosius Barth. 1896.
  • Theorie der Gase mit einatomigen Molekülen, deren Dimensionen gegen die mittlere Weglänge verschwinden (në gjermanisht). Vëll. 1. Leipzig: Johann Ambrosius Barth. 1896.
  • Abteilung der Grundgleichungen für ruhende, homogene, isotrope Körper (në gjermanisht). Vëll. 1. Leipzig: Johann Ambrosius Barth. 1908.
  • Vorlesungen über Gastheorie (në frëngjisht). Paris: Gauthier-Villars. 1922.