Lufta e blinduar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një konkurs xhirimi midis tankeve Leopard 2A6 gjatë Strong Europe Tank Challenge, 2018.

Lufta e blinduar është përdorimi i automjeteve të blinduara luftarakeluftën moderne. Shtë një komponent kryesor i metodave moderne të luftës. Premisa e luftës së blinduar mbështetet në aftësinë e trupave për të depërtuar në linja mbrojtëse konvencionale përmes përdorimit të manovrës nga njësitë e blinduara.

Pjesa më e madhe e aplikimit të luftës së blinduar varet nga përdorimi i tankeve dhe automjeteve të lidhura të përdorura nga armë të tjera mbështetëse, siç janë automjetet luftarake të këmbësorisë, artileria e vetë-përhapur, dhe automjetet e tjera luftarake, si dhe inxhinierët e montuar luftarak dhe njësitë e tjera mbështetëse. Doktrina e luftës së blinduar u zhvillua për të thyer natyrën statike të luftës së Luftës së Parë Botërore në Frontin Perëndimor dhe të kthehej në Shkollën e Mendimit të Shekullit XIX që mbronte manovrën dhe rezultatet vendimtare të betejës në strategjinë ushtarake.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]