Luftimi me shpata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përshkrim i shpatës kinez që përdor një shpatë me një tehe, nga Dan Dao Fa Xuan, shek. 1626.

Luftimi me shpata i referohet aftësive dhe teknikave të përdorura në luftime dhe stërvitje me çdo lloj shpate. Termi është modern, dhe si i tillë është përdorur kryesisht për t'iu referuar gardhit me shpatë të vogël, por në vazhdim mund të zbatohet edhe për çdo art marcial që përfshin përdorimin e një shpate. Formimi i fjalës angleze "shpatar" është paralel me fjalën latine gladiator,[1] një term për luftëtarët profesionistë që luftuan kundër njëri-tjetrit dhe një sërë armiqsh të tjerë për argëtimin e spektatorëve në Perandorinë Romake. Vetë fjala gladiator vjen nga fjala latine gladius, e cila është një lloj shpate.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Etymology Online
  2. ^ Etymology Online