Lugina e Vdekjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
pamje nga sateliti

Lugina e Vdekjes (Death Valley) është depresioni më i thellë , e cila shtrihet në Amerikën Veriore në teritorin e shtetit federal të Kalifornisë.

Lugina e Vdekjes është qudirë e shkretirës së nxehtë e cila i ka tri rekorde: më e nxehat, më e thata, dhe më e ulëta në Amerikën Veriore. Shtrihet në juglindje të masivit malor të Siera Nevadës. Kufizohet në lindje me malin Grapevine Mountains, Funeral Mountains dhe Amargosa Range,në perëndim me malet Cottonwood Mountains dhe masivin Panamint.

Lugina e Vdekjes ka pikën më të ulët në hemisferën veriore, ndodhet 85m nën nivelin e detit. Temperatura më e lartë është shënuar në SHBA , dhe e dyta në botë , ka qenë 56.7 ºC në Greenland Ranch në afërsi të luginës më 10 korrik të vitit 1913.Temperaturat më të larta mesatare janë në korrik 47 ºC, ndërsa temperaturatmë të larta se 40 ºC janë të shpeshta. Të reshurat atmosferike janë të pakta vëtëm 50 mm të reshura në vit. Lumejt Amargosa dhe Furnace Creek rrjedhin nëpër luginë por humbin në rërën e shkretirës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]