Lumturi Blloshmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lumturi Blloshmi u lind më 1944Tiranë. U diplomua për pikturëInstitutin e Lartë të Arteve, sot (AAB). Ka punuar në disa institucione kulturore, së fundmi në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë. Ka ekspozuar rregullisht para viteve ’90 dhe me të njëjtin rritëm ka ekspozuar dhe pas tyre, por me të vetmin dallim, që lidhet me realizimin e një numri në rritje të ekspozitave vetjake, si brenda dhe jashtë vendit. U nda nga jeta nga COVID-19 më 27 nëntor 2020. [1] [2]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.gazetadita.al/koronavirusi-i-merr-jeten-piktores-se-njohur-humb-betejen-pas-3-javesh-lumturi-blloshmi/
  2. ^ https://shqiptarja.com/lajm/nje-tjeter-personalitet-i-artit-covid19-i-merr-jeten-piktores-se-njohur-lumturi-blloshmi?r=kh1/