Lysekil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lysekil
Qytet
noform
Pamje nga Lysekil
Vendndodhja
Lysekil is located in Suedia
Lysekil
Lysekil

Koordinatat: 58°16′V 11°26′L / 58.267°V 11.433°L / 58.267; 11.433

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Bohuslän
Qarku Qarku Västra Götaland
Komuna Komuna Lysekil
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,71 km2
Popullsia 7,734 banorë
Dendësia 0,1642 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Lysekil është qytet në Bohuslän dhe qendra e komunës Lysekil në qarkun Västra Götaland. Qyteti ka pasur 7,734 banorë më 2015. Rafineria më e madhe e naftës në Suedi, Preemraff Lysekil ndodhet disa kilometra jashtë qytetit, një nga punëdhënësit kryesorë në zonë.