Lysekil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lysekil
Qytet
Pamje nga Lysekil
Pamje nga Lysekil
Popullsia
 • Gjithsej7.734

Lysekil është qytet në Bohuslän dhe qendra e komunës Lysekil në qarkun Västra Götaland. Qyteti ka pasur 7,734 banorë më 2015. Rafineria më e madhe e naftës në Suedi, Preemraff Lysekil ndodhet disa kilometra jashtë qytetit, një nga punëdhënësit kryesorë në zonë.