Måns Edwall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Måns Johan Edwall, (3 janar 1960 - 9 tetor 2016)[1] ishte regjisor, dramaturg dhe muzikant suedez.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Måns Edwall ishte djali i aktorit Allan Edwall dhe shkrimtares Britt Edwall. Ai luajti gitare dhe saksofon në grupin Cathy & The Heat dhe Alien Beat. Ai gjithashtu ka shkruar kënga tek këngëtarët tjerë. Ai po ashtu ka shkruar kënga nëpër filma të ndryshme. Së bashku me dy kompozitorë tjerë, ai ka shkruar këngën në një film ku babi i tij ka luajtur.

Në vitin 1987, ai luajti në sezonin e parë dhe dytë në filmin Varuhuset me rolin si Valde.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]