Jump to content

Mëkëmbësia e Përgjithshme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Mëkëmbësit të Përgjithshëm

Mëkëmbësia e Përgjithshme (italisht: Luogotenenza Generale) ishte organi më i lartë i administratës në Shqipëri, gjatë pushtimit italian në vitet 1939 – 1943. Mëkëmbësia e Përgjithshme përfaqësonte mbretin dhe perandorin Viktor Emanuelin III.[1]

Mëkëmbësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Buda, Aleks (1985). Fjalor enciklopedik shqiptar. Tiranë: Akademia e Shkencave e Shqipërisë.