Jump to content

M134 Minigun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një fëmijë luan me Minigun M134 të lidhur me një Sikorsky HH-60G Pave Hawk të Skuadronit të 66-të të Shpëtimit. Pave Hawk ishte në shfaqje statike në Aviation Nation 2017. Aviation Nation është një shfaqje ajrore në bazën e forcave ajrore Nellis, Nevada.

Minigun M134 është një mitraloz rrotullues amerikan 7.62×51mm NATO me gjashtë tyta me shpejtësi të lartë zjarri (2000 deri në 6000 fishekë në minutë). Ai përmban një montim fuçi rrotulluese të stilit Gatling me një burim të jashtëm energjie, zakonisht një motor elektrik. "Mini" në emër është në krahasim me modele me kalibër më të madh që përdorin një dizajn tyte rrotulluese, si M61 Vulcan i mëparshëm 20 mm i General Electric dhe "armë" për përdorimin e municioneve të pushkëve në krahasim me predhat e auto-topëve.

"Minigun" i referohet një modeli specifik arme që gjeneral Electric prodhoi fillimisht, por termi "minigun" ka ardhur gjerësisht për t'iu referuar çdo arme rrotulluese të kalibrit të pushkës me fuqi të jashtme. Termi ndonjëherë përdoret lirshëm për t'iu referuar armëve me shkallë të ngjashme zjarri dhe konfigurimi, pavarësisht nga burimi i energjisë dhe kalibri.

Minigun përdoret nga disa degë të ushtrisë amerikane. Versionet janë caktuar M134 dhe XM196 nga Ushtria e Shteteve të Bashkuara, dhe GAU-2/A dhe GAU-17/A nga Forcat Ajrore të SHBA dhe Marina e SHBA.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "M134 Minigun", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-23, marrë më 2022-12-22