MC5

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MC5 në vitin 2005. Nga e majta në të djathtë: Wayne Kramer, Handsome Dick Manitoba, Dennis Thompson, Michael Davis dhe Gilby Clarke.

'MC5' ishte një grup muzikor amerikan nga Lincoln Park, Michigan i zhanrit rock , i formuar në vitin 1964. Anëtarët fillestarë ishin këngëtari Rob Tyner, kitaristët Wayne Kramer dhe Fred 'Sonic' Smith, basisti Michael Davis, dhe bateristi Dennis Thompson.[1]

Teksti dhe muzika e MC5 e pozicionuan grupin shumë shpejt si novatorët e lëvizjes punk në Shtetet e Bashkuara. Stili energjik rock and roll i MC5 ndër të tjerat ka përfshirë elemente si garazh, hard rock, blues dhe psychedelic. Gjatë koncerteve grupi krijoi një reputacion për shfaqje të drejtpërdrejta dhe plot energji, sic është regjistruar në albumin e tyre debutues të vitit 1969 Kick Out the Jams . MC5 është përmendur shpesh si një nga grupet më të rëndësishme amerikane hard rock e epokës së tyre,[2] ndërkohë që të tre albumet e tyre janë konsideruar nga publike klasike. Kënga e tyre Kick Out the Jams është vleresuar gjithashtu si njv nga kvngët e tyre më të njohura.


Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wayne Kramer - kitaris, vokalist (1963-dhjetor 1972, 1992, 2003–2012)
 • Fred "Sonic" Smith - kitarist, vokalist (1964-dhjetor 1972, 1992), basist (1963-1964; vdiq në 1994)
 • Leo LeDuc - bateri (1963-1964)
 • Billy Vargo - kitarist (1963-1964)
 • Bob Gaspar - bateris (1964–1965)
 • Rob Tyner - vokalist (1965-nëntor 1972), bass (1964; vdiq 1991)
 • Patrick Burrows - basist (1964–1965)
 • Michael Davis - basist (1965-shkurt 1972, 1992, 2003-2012; vdiq në 2012)
 • Dennis Thompson - baterist (1965-November 1972, 1992, 2003–2012)
 • Steve "Annapurna" Moorhouse - basist (shkurt 1972-mars 1972)
 • Derek Hughes - basist (mars 1972-prill 1972, qershor 1972-dhjetor 1972)
 • Ray Craig - basist (prill 1972-qershor 1972)
 • Ritchie Dharma - bateri (nëntor 1972-dhjetor 1972)
 • Handsome Dick Manitoba - vocalist (2005–2012)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albums
Compilations
 • Babes in Arms (1983)
 • Black to Comm (1994)
 • Power Trip (1994)
 • Looking At You (1995)
 • The American Ruse (1995)
 • Ice Pick Slim (1997)
 • 66 Breakout (1999)
 • The Big Bang!: Best of the MC5 (2000)
 • Thunder Express (1999) (Recorded in 1972)
Koncerte të regjistruara
 • Teen Age Lust (regjistruar më 1970, publikuar më 1996)
 • Phun City, UK (regjistruar më 1970, publikuar më 1996)
 • Live At The Sturgis Armoury (regjistruar më 1968, publikuar më 1998)
 • Are You Ready To Testify?: The Live Bootleg Anthology (2005)
 • Live At The Grande Ballroom 68 (2006)
Boks set
 • Purity Accuracy (2004)
Single
 • "I Can Only Give You Everything"(1966)
 • "One of the Guys" (1967)
 • "Looking at You" (1968)
 • "Kick Out the Jams" (1969) - #82 US
 • "Ramblin' Rose" (1969)
 • "Tonight" (1969)
 • "Shakin' Street" (1970)
 • "Over and Over"/"Sister Anne" (1971) (zyrtarisht nuk është publikuar kurrë)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]