Jump to content

MO-120 RT

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MO-120 RT.

MO-120 RT (përcaktimi i fabrikës) ose MO-120-RT është një mortajë e rëndë franceze. RT në emërtues qëndron për rayé, tracté, që do të thotë pushkë, tërhequr. MO-120-RT aktualisht përdoret nga Ushtria Franceze (ku njihet si RT F1 ose Mortier de 120mm Rayé Tracté Modèle F1—"Mortajë e tërhequr me pushkë 120mm, modeli F1"), dhe gjithashtu është eksportuar në më shumë se 24 vende të huaja ose në disa raste, të prodhuara me licencë. Ai lëshohet për njësitë e artilerisë, ku plotëson armët dhe sistemet e artilerisë; edhe pse njësitë e këmbësorisë e operojnë atë në disa vende.

Një sistem mortajash i montuar në automjet dhe i automatizuar që rrjedh nga MO-120 RT, i njohur si 2R2M është në shërbim me një numër vendesh.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MO-120 RT përdor raunde 120mm me një distancë prej 8.2km dhe PRPA (RAP-Rocket Assisted Projectile) me një distancë prej 13km. Arma mund të qëllohet ose duke e lëshuar rrathën poshtë tubit (pas rreshtimit të shiritave të pushkëve) duke rezultuar në një shkrepje automatike sapo bomba të godasë bazën e tubit, ose me një gjuajtje të kontrolluar duke hedhur bombën poshtë tubit dhe duke tërhequr një litar që nga ana tjetër do të aktivizojë mekanizmin e ndezjes në bazën e tubit.

Predhat e gjuajtura nga mortaja mund të arrijnë deri në rreth 4km lartësi dhe të godasin tokën me një rreze efektive vrasëse prej gati 76m.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ TBS Marines Witness EFSS Mortar's Impact Arkivuar 27 dhjetor 2016 tek Wayback Machine - Marines.com, 12 September 2014