Macja Van

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kotele Van 2005

Macja Van është një karakteristik dalluese e maces së zbutur, gjenden kryesisht në Liqenin Van në rajonin lindorë tëTurqisë. Ajo është relativisht e madhe, ka një ngjyrë prej të bardhë shkumësi shpesh me ngjyrim të kuq mbi kokë dhe mbrapa, dhe ka sy blu ose qelibar është Mace me sy tek (duke qenë se secili sy ka ngjyrë të ndryshme). Gjithashtu është referuar si "mace e notit" duke qenë se ka aftësi për të notuar në liqenin Van.[1][2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macja Van është raportuar se jeton në afërsi të qytetit Van dhe kryesisht në zonën e liqenit Van për shekuj me radhë; nuk është e sigurtë për sa kohë. Hulumtimi gjenetik ka treguar se paraardhësi i maces vendase, macja e Afrikës së egër (Felis silvestris lybica), ishte zbutur për kontrollin e brejtësve, rreth 10.000 vjet më parë në Lindjen e Afërt. Përveç kësaj, dallimi i ngjyrës së bardhë në macet e vendase u shfaq në fazë më të hershme të zbutjes së maces dhe është një nga pikat e dëshmive të përzgjedhjes së hershme artificiale. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se macet e bardha kanë qenë në zonën e Van-it gjatë gjithë kohës.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rob Stein, Washington Post (23 mars 2008). "Using DNA to track the origins of cats". Sfgate.com. Marrë më 30 nëntor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lipinski, Monika J.; Froenicke, Lutz; Baysac, Kathleen C.; Billings, Nicholas C.; Leutenegger, Christian M.; Levy, Alon M.; Longeri, Maria; Niini, Tirri; Ozpinar, Haydar (2008). "The ascent of cat breeds: Genetic evaluations of breeds and worldwide random-bred populations". Genomics. 91 (1): 12–21. doi:10.1016/j.ygeno.2007.10.009. PMC 2267438. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Vinogradov, AE (1994). "Locally Associated Alleles of Cat Coat Genes". The Journal of Heredity. 85 (2): 86–91. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)