Jump to content

Madam C. J. Walker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Madam CJ Walker rreth vitit 1914

Sarah Breedlove (23 dhjetor 1867 - 25 maj 1919), e njohur si Madam C. J. Walker, ishte një sipërmarrës Afrikano-Amerikane, filantrope dhe një aktivist politik dhe sociale. Lavderuar si milionerja e parë femër e vetme në Amerikë.[1] ajo u bë një nga gratë më të pasura afrikano-amerikane në vend, "sipërmarrësja femër më e suksesshëm në botë e kohës së saj" dhe një nga Pronaret e bizneseve më të suksesshme afriko-amerikane. [2]Walker e bëri pasurinë e saj duke zhvilluar dhe promovuar një linjë bukurie dhe produkte të flokëve për gratë me ngjyrë, përmes kompanisë Madame C. J. Walker Manufacturing, biznesin e suksesshëm që ajo themeloi. Walker ishte e njohur edhe për filantropinë dhe aktivizmin e saj. Ajo bëri donacione financiare për organizata të shumta dhe u bë mbrojtëse e arteve. Villa Lewaro, pasuria luksoze e Walker në Irvington-on-Hudson, Nju Jork, shërbeu si një vend shoqëror për bashkësinë Afrikano-Amerikane.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Breedlove u lind më 23 dhjetor 1867, pranë Delta, Luiziana, nga Owen dhe Minerva (Anderson) Breedlove.[2][3] Sara ishte një nga gjashtë fëmijët, ku përfshiheshin një motër më të madhe, Louvenia dhe katër vëllezër: Aleksandri, Jakovi, Solomoni dhe prindërit e Owen Jr. Breedlove dhe vëllezërit e motrat e saj më të mëdhaja u morën skllavën në plantacionin e famullisë Madison të Robert W. Burney, por Sarah ishte Fëmija i parë në familjen e saj ka lindur në liri pas nënshkrimit të Shpalljes së Emancipimit. Nëna e saj vdiq, ndoshta nga kolera, më 1872; Babai i saj u rimartua, por ai vdiq brenda pak vitesh. Jetime në moshën shtatë vjeçare, Sarah u shpërngul në Vicksburg, Misisipi, në moshën dhjetë vjeçare dhe punoi në një familje. Para martesës së saj të parë, ajo jetoi me motrën e saj më të madhe, Louvenia dhe kunatin, Jesse Powell.[2][4]

Homazhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime dhe çmime të ndryshme janë emëruar në nder të Walkerit:

 • Çmimet e Madam C. J Walker dhe Njohja e Komunitetit sponsorizohen nga Koalicioni Kombëtar i 100 Grave të Zeza, kapitulli i Oakland / Bay Area. Një drekë vjetore nderon Walker dhe çmon gratë e pazgjidhura në komunitet me bursa.[5]
 • Çmimet e Shpirtit sponsorizohen në Qendrën e Teatrit Madame Walker në Indianapolis. Themeluar si një haraç për Walker, çmimet vjetore kanë nderuar udhëheqës kombëtarë në sipërmarrjen, filantropinë, angazhimin qytetar dhe artet që nga viti 2006. Çmimet që u prezantohen individëve përfshijnë Çmimin e Trashëgimisë Madame C. J Walker, si dhe çmimet e sipërmarrësve të rinj dhe të trashëgimisë.[6]
 • Walker u fut në sallën e famës së grave kombëtare në Seneca, Nju Jork, në 1993. Në vitin 1998, Shërbimi Postar Amerikan lëshoi një pullë përkujtimore të Madam Walker si pjesë e Serisë së Trashëgimisë së Zezë.[7] In 1998 the U.S. Postal Service issued a Madam Walker commemorative stamp as part of its Black Heritage Series.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Stampa:Cite triumph
 2. ^ a b Bundles, "Madam C J (Sarah Breedlove) Walker, 1867–1919" in Black Women in America, v. II, p. 1209.
 3. ^ Bundles, A’Lelia. "Madam C.J. Walker". Madame C.J. Walker. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2015. Marrë më 25 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Madam C. J. Walker". Indiana Historical Society. Marrë më 2015-02-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "17th Annual Madam C. J. Walker 2015 Luncheon". National Coalition of 100 Black Women, Inc., Oakland/Bay Area Chapter. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2016. Marrë më 2016-02-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "About the Spirit Awards". Madame Walker Theatre Center. 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2016. Marrë më 2016-02-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Madam C. J. Walker". National Women’s Hall of Fame. Marrë më 2016-02-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ US Stamp Gallery