Jump to content

Magadan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Russian town Magadan ( Rusisht: Магадан [məɡɐˈdan] ) është një qytet port dhe qendra administrative e Qarkut Magadan, Rusi, e vendosur në Detin e Okhotsk në Gjirin e Nagajevit (brenda Gjirit Taui ) dhe shërben si një portë për në rajonin Kolyma .

Magadani, i themeluar në vitin 1929, ishte një qendër kryesore tranziti për të burgosurit politikë gjatë epokës së Stalinit dhe qendra administrative e menaxhimit të minierave të arit Dalstroy, të furnizuara me punë të detyruar . Qyteti më vonë shërbeu si një port për eksportimin e arit dhe metaleve të tjera dhe u vizitua nga Zëvendës Presidenti i SHBA Henry Wallace në 1944. Magadani luan një rol të rëndësishëm në transport me Portin e Magadanit dhe Aeroportin Sokol .

Ekonomia lokale mbështetet tek minierat e arit dhe peshkimi, megjithëse prodhimi i arit ka rënë. Qyteti ka institucione të ndryshme kulturore dhe ndërtesa fetare, të tilla si Holy Trinity Cathedral [ru] dhe Kisha Katolike e Lindjes së Krishtit . Memoriali "Maska e pikëllimit" përkujton viktimat e Stalinit. Magadani përjeton një klimë nënarktike me dimër të zgjatur dhe të ftohtë, duke bërë që toka të mbetet përgjithmonë e ngrirë.

Ekonomia dhe infrastruktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]