Jump to content

Deti Ohotsk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Deti Ohotsk
Harta e detit Ohotsk
Harta e detit Ohotsk
Shtetet bregdetare  Japonia
Rusia Rusia
Vendndodhja Oqeani Paqësor
Koordinatat 53°N 149°E / 53°N 149°E / 53; 149
Lloji Det
Sipërfaqja 1 580 000 km2
Thellësia mesatare 859 m
Thellësia maksimale 3 374 m


Deti Ohotsk (rusisht: Охо́тское мо́ре Ohotskoje more, japonisht: オホーツク海 Ohōtsuku-kai) është një det anësor në pjesën perëndimore të Oqeanit Paqësor,[1] që shtrihet mes gadishullit të Kamçatkës në lindje, ishujve Kurile në juglindje, ishullit Hokaido në jug, ishullit Sahalin në perëndim, dhe një shtrirje e gjatë e bregdetit lindor siberian (duke përfshirë Detin Shantar) në perëndim dhe në veri. Në këndin verilindor ndodhet Gjiri i Shelihovit. Deti është emërtuar sipas Ohotskut, vendbanimit të parë rus në Lindjen e Largët.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Kon-Kee Liu; Larry Atkinson (qershor 2009). Carbon and Nutrient Fluxes in Continental Margins: A Global Synthesis. Springer. fq. 331–333. ISBN 978-3-540-92734-1. Marrë më 29 nëntor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)