Jump to content

Magdalena Tulli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Magdalena Tulli, 2015

Magdalena Tulli (e lindur më 20 tetor 1955 në Varshavë, Poloni) është një noveliste polake, një nga shkrimtaret kryesore të Polonisë.[1]

Novelat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sny i kamienie 1995. (Ëndrra dhe Gurë, Archipelago Books 2004).
  • W czerwieni 1998. (Në të kuqe, Archipelago Books 2011).
  • Tryby 2003. (Duke lëvizur pjesët, Archipelago Books 2005).
  • Skaza 2006. (E metë, Archipelago Books 2007)[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Kosciusko Foundation Arkivuar 3 maj 2004 tek Archive.today.
  2. ^ Magdalena Tulli Arkivuar 3 qershor 2012 tek Wayback Machine, Gazeta Wyborcza (Polonisht), September 4, 2007