Jump to content

Magic Kaito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Magic Kaito (Japonisht: まじっく快斗, Majikku Kaito) është një manga japoneze e shkruar dhe ilustruar nga Gosho Aoyama. Filloi në Weekly Shōnen SundayShogakukan në qershor 1987. Historia tregon për një hajdut fantazmë të quajtur Kaito Kid (怪盗キッド, Kaitō Kiddo). Aoyama vuri mangën në pauzë pasi dy vëllimet e para të tankōbon u botuan në vitin 1988 dhe vetëm herë pas here tërheq kapituj të rinj; vëllimi i tretë u botua në vitin 1994, i katërti në vitin 2007 dhe i pesti në vitin 2017. Kaito Kid dhe personazhe të tjerë nga Magic Kaito bëjnë paraqitje të rastit në Çështja e mbyllur, një tjetër seri manga nga Aoyama që është përshtatur gjithashtu në një anime.

Dymbëdhjetë televizione speciale të animuara të bazuara në seri janë prodhuar nga TMS Entertainment dhe transmetuar midis 2010 dhe 2012. Një seri anime me 24 episode me titull Magic Kaito 1412 u prodhua nga A-1 Pictures dhe u transmetua nga tetori 2014 deri në mars 2015.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaito Kuroba është një student normal adoleshent, babai i të cilit vdiq në rrethana misterioze tetë vjet më parë. Tetë vjet më vonë, ai vihet në dijeni të identitetit sekret të babait të tij; një kriminel i famshëm ndërkombëtar i njohur si Kaito Kid, dhe se ai u vra nga një organizatë misterioze sepse ai u përpoq të vidhte një perlë e cila ishte gjithashtu në shënjestër të tyre. Qëllimi i organizatës është të gjejë brenda një viti Pandora Gem, një gur mistik që thuhet se derdh lot gjatë kalimit të kometës Volley (e cila ndodh një herë në 10,000 vjet): pirja e këtyre lotëve dhuron pavdekësi.

Ai zotohet të parandalojë që organizata të fitojë pavdekësinë dhe merr identitetin e hajdutit të babait të tij ndërsa fillon kërkimin e tij për perlë. Të vetmet të dhëna për vendndodhjen e perlë janë se ai shkëlqen me të kuqe nën hënën e plotë dhe se është një dyshe: një perlë e fshehur brenda një perlë më të madhe. Kështu, do të duhej të ishte një relativisht e madhe me një histori të çuditshme dhe gjithmonë e ruajtur në një vend që nuk merr kurrë dritën e hënës. Ai kështu hulumton dhe vjedh perlat e famshëm të paçmuar me histori të çuditshme nga zona tepër të mbrojtura mirë, por i kthen pas hënës së plotë të ardhshme pasi ato nuk janë Pandora.