Çështja e mbyllur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Çështja e mbyllur, njohur edhe si Detective Conan (名探偵コナン Meitantei Konan?) (名探偵コナン Meitantei Konan), është një seri manga Japoneze dedektivësh në vazhdim shkruar dhe ilustruar nga Gosho Aoyama. Kjo është botuar në Shogakukans'  E Diela Javore Shōnen në 19 janar të vitit 1994, dhe është përmbledhur në 95 vëllime tankōbon që nga 18 tetor, 2018. Për shkak të arsyeve ligjore lidhur me emrin Detective Conan, publikimet në anglisht nga Funimation dhe Viz u riemëruan në Çështja e mbyllur.[1] Historia bëhet fjalë për një dedektiv amator i cili u shndërrua në një fëmijë duke hetuar një organizatë misterioze, dhe zgjidh një numër të madh çështjes duke impersonuar babain e mikut të tij, së bashku dhe karakterë të tjerë.

Seria u adaptua në formë anime nga Koroporata Yomiuri Telecasting dhe TMS Entertainment. Animeja rezultoi në filma të animuar,video origjinale të animuara, video lojra, publikime audio disqesh dhe episode me njerëz.

Funimation liçensoi serinë anime për transmetime në Amerikën e Veriut në vitin 2003, nën emrin Çështja e mbyllur, me personazhe me emra Amerikanë. Animeja, u shfaq në Adult Swim por u ndërpre për shkak të shikueshmërisë të ulët. Në Mars të vitit 2013, Funimation filloi të trasnmetonte episodet e tyre të liçensuara të Çështja e Mbyllur; Crunchyroll i transmetoi në vitin 2014..Funimation gjithashtu lokalizoi gjashtë filmat e  parë të Çështja e Mbyllur, ndërsa Discotek Media lokalizoi kryqëzimin me Lupin III  dhe të filmit në vazhdim. Ndërkohë, manga u lokalizua nga Viz Media, të cilat përdoren titullin dhe emrat e karaktereve të Fuunimation. Shogakukan Asia bëri versionin e tyre të lokalizuar në gjuhën angleze të mangës duke përdorur titullin orighinal dhe emrat Japonez. 

Vëllimet tankōbon  të mangës kanë shitur mbi 200 milionë kopje në mbarë botën, duke e bërë atë të katërtën seri manga më të shitur. Në vitin 2001, manga fitoi çmimin e 46-të të Shogakukan Manga Award në kategorinë shōnen . Përshtatja në anime ka qenë e pritur mirë nga publiku dhe u rendit në top njëzet të sondazheve të Animage's gjatë 1996 dhe 2001. Në renditjet e televizionit anime Japonez, episodet e Çështja e Mbyllur renditeshin në top gjashtë çdo javë. Të dyja manga dhe anime kanë pasur përgjigje pozitive nga kritikët për komplotet dhe çështjet.

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhimi Kudo (Japonisht: Shinichi Kudo) është dedektiv një dedekiv në gjimnaz që ndonjëherë punon me policinë për të zgjidhur çështje. Gjatë një hetimi, ai sulmohet nga pjesëtarët e një sindikate krimi njohur si Organizata e Zezë. Ata e detyrojnë atë që të gëlltisë një helm eksperimental, por në vend që ta vrasi, helmi e shndërron atë në një fëmijë.[2] Duke adoptuar emrin Conan Edogawa dhe mbajtur identitetin e tij të vërtetë, Kudo fillon të jetojë me shoqen e tij të fëmijërise Rachel Moore (Ran Mori) dhe babain e saj Richard (Kogoro Mori), i cili është një dedektiv privat. Në të gjithë serinë, ai qëndron me Richard gjatë çështjeve të tij, por kur ai është në gjendje për të zgjidhur një, ai përdor një gjilperë me ilaç gjumi për të vënë Richard në gjumë, dhe impersonon zërin e tij duke ndryshuar zërin.[3] Ai gjithasht fillon të shkojë në shkollë fillore, ku ai bën miq me një grup të shokëve të klasës të cilët formojnë klubin e tyre të dedektivëve të rinjl (Djemtë dedetktiv). Ndërkohë që Kudo vazhdon të bëjë më shumë kërkime për organizatën e zezë, ai, në mënyrë të vazhdueshme, bashkëvepron me një shumëllojshmëri karakterësh, duke përfshirë edhe mikun e tij, profesor Agasa, shoqen e Ran Serena (Sonoko), një dedektiv adoleshent Harley Hartwell (Heiji Hattori), policë të ndryshëm nga zona të ndryshme, dhe Kaito Kid

Kudo më vonë ndeshet me Anita Hailey (Ai Haibara), një studente e re, e cila i tregon që ishte ajo që e krijoi helmin që e zvogëloi atë. Edhe ajo gjithashtu e kishte pirë helmin, por ajo nuk është më pjesë Organizatës të Zezë.[4] Ajo bëhet pjesë e Dedektivëve të rinj. Gjatë takimi me Organizatën e Zezë, Conan ndihmon FBInë të fusë në Organizatën e zezë agjenten e CIA, Kir, si një spiune.[5]

Në vitin 2007, Aoyama tha se e kishte planifikuar fundin, por nuk kishte për qëllim t'i jepte fund serisë ende.

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cështja e Mbyllur është krijuar në vitin 1994, gjatë rritjes së zhanerit mister nëpër manga si rrjedhojë e botimit të serisë The Kindaichi Case Files; kapitulli i parë u shfaq në të dielën javore Shonen Shogakukan më 19 janar.[6][7][8] Aoyama citon historitë e Arsène Lupin, Sherlock Holmes dhe filmat samurai nga Akira Kurosawa si influenca në punën e tij.[9] Kur shkruan skriptin e çdo kapitulli, ai siguron që dialogu të jetë i thjeshtë dhe e shpenzon mesatarisht katër orë për çdo çështje të re dhe dymbëdhjetë për ato më të komplikuara.[10][11] Çdo çështje përfshin disa kapituj (përveç disa çështjeve më të thjeshta që kanë vetëm një), dhe në fund zgjidhet nëpërmjet karakterëve që shpjegojnë detajet e zgjidhjeve të tyre në terma të thjeshtë;[12] një bazë të dhënash e përbërë prej të gjitha çështjeve nga manga u publikua në vitin 2007.[13][14]

Cështja e Mbyllur u bë seria e 21 me e gjate duke pasur mbi 1000 kapituj të publikuar në Japoni. Kapitujt individual janë grupuar në vëllime tankōbon  nga Shogakukan; vëllimi i parë u publikua më 18 qershor, 1994.[15] Ndihmësit e Gosho Aoyama kanë shkruar edhe një seri antologji të Cështja e Mbyllur të cilat janë lëshuar jo të organizuara.[16][17]

Viz Media shpalli blerjen e serisë për Amerikën e Veriut në 1 qershor, 2004.[18] Duke vijuar lokalizimin e Funimation, Viz publikoi serinë Cështja e mbyllur dhe mori emrat e karakterëve të tyre për të mbajtur konsistencën mes dy mediumeve.[19] Viz Media publikoi vëllimin e parë në shtator të vitit 2004 dhe filloi publikimin e botimeve digjitale në vitin 2013.[20][21] Gollancz liçensoi dhe shpërndai 15 vëllime  të Viz Media në Mbretërinë e Bashkuar përpara ndërprerjes së publikimit të manga. (Viz Media i ka ripublikuar.)[22] Në vitin 2014 Shogakukan Asia filloi vetë lokalizimin në anglisht të serisë për Singapor dhe për të tjera shtete të Azisë Juglindore si Detektivi Conan.[23] Manga gjithashtu u lokalizua në rajone të tjera si Kinë, Francë, Gjermani dhe Indonezi.[24][25][26][27] (Lokalizimit në Skandinavi u ndërprenë një nga një, me Finlandën duke e qenë e fundit në vitin 2013, kur botuesi mbyllë gjithë sektorin manga.)[28][29][30][31]

Një spin-off seri manga ilustruar nga Takahiro Arai, me mbikëqyrjen e Aoyama, e quajtur Detective Conan: Zero's Tea Time (名探偵コナン ゼロの日常, Meitantei Konan Zero Nuk Nichijō), ka filluar në çështjen e #24 të e diela javore Shonen më 9 Maj, 2018. Historia bëhet fjalë rreth agjentit Toru Amuro.[32]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Case Closed FAQ". Funimation. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 27, 2004. Marrë më tetor 3, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Aoyama, Gosho (7 shtator 2004). "File 2". Case Closed. 1. Viz Media. f. 44. ISBN 1-59116-327-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Aoyama, Gosho (7 shtator 2004). "File 2". Case Closed. 1. Viz Media. ff. 56–57. ISBN 1-59116-327-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Aoyama, Gosho (17 janar 1998). "File 8. コードネーム・シェリー" [File 8. Code Name Sherry]. 名探偵 コナン [Detective Conan] (në japonisht). Volume 18. Shogakukan. ISBN 4-09-125048-3.
 5. ^ Aoyama, Gosho (18 korrik 2007). "File 7. 姉弟" [File 7. Older Sister and Younger Brother]. 名探偵 コナン [Detective Conan] (në japonisht). Volume 58. Shogakukan. ISBN 978-4-09-121155-2.
 6. ^ Furukawa, Takuya; Gene, Tim (25 mars 2008). The Case Closed Casebook: An Essential Guide. DH Publishing. ISBN 1-932897-30-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "1st issue of Case Closed". Weekly Shōnen Sunday (në japonisht). Shogakukan. 1994 (5).
 8. ^ "Detective Conan Official manga website" (në japonisht). Shogakukan. Arkivuar nga origjinali origjinali më qershor 2, 2011. Marrë më qershor 11, 2009.
 9. ^ "Case Closed- Profiles". Viz Media. Arkivuar nga origjinali origjinali më qershor 13, 2009. Marrë më qershor 12, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ 「名探偵コナン、最終回の構想できている」 [Detective Conan's ending made] (në japonisht). Sankei Shimbun. 2 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më shkurt 12, 2008. Marrë më dhjetor 3, 2010.
 11. ^ "Sankei Shimbun interview translated". Anime News Network. 2 tetor 2010. Marrë më dhjetor 3, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Amano, Masanao; Wiedemann, Julius (shtator 2004). Manga Design. Volume 1. Taschen. ISBN 978-3-8228-2591-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Database Opens for Every Detective Conan's Case Closed". Anime News Network. 29 maj 2007. Arkivuar nga origjinali origjinali më prill 10, 2009. Marrë më maj 5, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Detective Conan database" (në japonisht). Shogakukan. Marrë më nëntor 28, 2010.
 15. ^ "Detective Conan Vol. 1" (në japonisht). Shogakukan. Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 3, 2011. Marrë më qershor 11, 2009.
 16. ^ "Detective Conan Special Edition 1" (në japonisht). Shogakukan. Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 3, 2011. Marrë më qershor 4, 2010.
 17. ^ "Detective Conan Special Edition 38" (në japonisht). Shogakukan. Marrë më gusht 20, 2010.
 18. ^ "Viz announces new manga for Q3". Anime News Network. 2 qershor 2004. Marrë më nëntor 28, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Case Closed Manga Names to Change". Anime News Network. 28 qershor 2004. Marrë më nëntor 28, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Case Closed Vol. 1". Anime News Network. Viz Media. 2 qershor 2004. Marrë më nëntor 1, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Digital Case Closed Vol. 1". Anime News Network. Viz Media. 28 qershor 2004. Marrë më nëntor 1, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ https://www.amazon.co.uk/Case-Closed-15-v-MANGA/dp/0575080809/
 23. ^ "Shogakukan Asia Manga releases". Shogakukan Asia. Marrë më qershor 3, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Shogakukan Asia Manga releases" [Detective Conan Vol 1] (në kinezisht). Changchun Publishing House. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 23, 2011. Marrë më dhjetor 10, 2010.Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (link)
 25. ^ ISBN 978-981-07-9567-2
 26. ^ "Detektiv Conan" [Detective Conan Vol 1] (në gjermanisht). Egmont Manga & Anime. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 22, 2011. Marrë më nëntor 28, 2010.Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (link)
 27. ^ "Detektif Conan 57" (në indonezisht). Elex Media Komputindo. Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 3, 2011. Marrë më dhjetor 9, 2010.Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (link)
 28. ^ [1] Arkivuar 5 gusht 2017 tek Wayback Machine Vaara-kirjastot(library catalog entry for last Finnish volume)
 29. ^ [2] "Unfortunately, the sales for Case Closed in Sweden have been low in recent years, making Conan Vol 63 the last volume to be published in Swedish."
 30. ^ [3] Wayback machine capture from Hovedbiblioteket, archived 2006
 31. ^ [4] Wayback machine capture from Egmont Univers, archived 2011
 32. ^ Baker, Bayleigh (10 prill 2018). "Detective Conan Gets Spinoff Manga Centering on Tōru Amuro". Anime News Network. Marrë më nëntor 18, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)