Lupin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lupin III[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lupin III (ルパン三世 Rupan Sansei) është një manga e ideuar nga artisti japonez i mangave Monkey Punch (モンキー・パンチ Monkī Panchi) në vitin 1967, i bazuar lirshmërisht nga romanet e hajdutit xhentëllmen Arsène Lupin të shkruara nga Maurice Leblanc. Shumë manga janë shndërruar në filma te animuar.

Manga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lupin III debutoi më 10 gusht 1967 në faqet e Weekly Manga Action, një revistë javore e Futabasha-s. Autori i tij është Kazuhiko Katō, një artist mangash i cili do të bëhet i njohur me emrin e artit Monkey Punch. Katō nuk krijon një karakter nga e para, por i referohet Arsen Lupenit, protagonistit të tregimeve dhe novelave të shkruara nga Maurice Leblanc, shumë popullor në Japoni. Lupeni i tij nuk është askush tjetër përveçse nipi i të famshmit hajdut xhentëllmen.

Versioni i Monkey Punch është i freskët, dinamik dhe joshës; historitë e tij janë bindëse, tashmë në përputhje me atë që Lupeni do të shndërrohet në të ardhmen. Duke pasur parasysh aluzionet e përsëritura seksuale, manga është e orientuar veçanërisht drejt një audience të rritur, në mënyrë specifike për studentët. Por, pikërisht për të njëjtën arsye, është në mesin e nxënësve te shkollave të mesme që ngjall një entuziazëm më të madh. Seria e parë ne letër e Lupin III ka vazhduar deri në maj 1969. Dy vjet më vonë filloi publikimi i serisë Shin bōken ("Aventurat e reja"), e cila vazhdon deri në prill 1972. Të dyja seritë më vonë do të mblidhen në një botim të vetëm të tankōbon dhe për këtë arsye të dyja do të konsiderohen si "seria e parë" e Lupin III.

23 qershor 1977 Monkey Punch filloi të dytë, me rezultat të dyfishtë shitjet e Veprimit. Mbrëmje Prodhimi i parë i këtyre episodeve të reja, sukses kështu ishte është e pamundur për të gjetur në Tokyo gjithë një kopje të vetme revistë. Katër vjet më vonë, maj 1981, seri përfundoi.

Në episod titulluar Kanketsuhen (Final Chapter), Lupin, me shokët e tij, ai e gjen veten në një ishull të shkretë, të cilat Shpërthen para një Zenigata habitur. Një shket mbi ujë mbetet një këllëf, një pistoletë, një shpatë dhe një bra. Por nuk mund të përjashtohet edhe një dredhi Lupin, e ndjekur nga një prej shpëton zakonshme e tij të guximshme. Kjo është e njëjtë si monkey Punch etur për premtimin e një vazhdim. Në numrin e ardhshëm të Veprim është një episod një e papritur për një Lupin i ri Zenigata përpjekur me të, megjithatë, tashmë i lirë e të rriturve dhe i padepërtueshëm hat.

Seri e tretë e manga Lupin është botuar vetëm në 1997, Lupin III is S. majmun Punch është vetëm e redaktorit, sepse një barazim është mangaka Yamamoto Shusay në tekste Satosumi Takaguchi. Tregimet janë të frymëzuar nga TV seri, dhe seksion është i frymëzuar nga TV seri e parë dhe Kalaja Cagliostro. Ajo u botua në Javor Manga Action e në Veprimi 2.

Masatsuki Yamakami është zënë vend të një seri të re, lojë në 1998 dhe serialized në Weekly on from Manga Action always Lupin III Y title. Yamakami është karakteristikë e zgjas Lupin të ngjashme me serinë e dytë, dhe përdorimi i shpeshtë e skenave lakuriqësi.

2005 filluara serialization e aventura të tjera bërë nga një tjetër autor : Lupin III M.

Duhet shtuar se sezonet e animuar 1, 2 dhe 3 jane dubluar ne shqip.

Manga Monkey Punch[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Italisht Titulli origjinal Viti Autor Duration - Lupin III - serinë e parë Rupan Sansei ( ルパン 三 世 ?) 1967 -1972 [Punch [Monkey]] 129 ep. + Extra - Lupin III - tregim shtesë Rupan Sansei Gaiden ( ルパン 三 世 外伝 ?) 1970 [Punch [Monkey]] - Lupin III - aventura të reja Shin Rupan boken Sansei ( ルパン 三 世 新 冒険 ?) 1971 [Punch [Monkey]] 36 ep. - Lupin nxënës Rupan Kozou ( ルパン 小僧 ?) 1974 -1976 [Punch [Monkey]] 18 ep. - Lupin III - seri e dytë Shin Rupan Sansei ( 新 ルパン 三 世 ?) 1977 -1981 [Punch [Monkey]] P 189. + Extra - Lupin III - Kjo është plumb im ... simpatik ... Rupan Sansei - Ore nuk ka Judan ka ...

Suteki ... ( 俺 の 銃弾 は 素 敵 ... ... ぜ だ ?)

1978 [Punch [Monkey]] - III Sexy Lupin Rupan Sexy Sansei ( SEXY ルパン 3 ?) 1984 [Punch [Monkey]] 2 ep. - Bisedë Taktika Anglisht Lupin III Rupan Sansei ka Ei-Kaiwa Sakusen ( ルパン 三 世 の 英会話 作戦 ?) 1984 [Punch [Monkey]] - III New Lupin (Prison Women's) Shin Rupan Sansei (Onna no-Dake

Kaimushu) ( 新 ルパン 三 世 女 だけ の 刑務所 ?)

1985 [Punch [Monkey]] - Lupin III ~ I applaud ALIS A është në italisht 1994

[Punch [Monkey]] & Kappa Boys |

1 ep.

Autorë të tjerë Manga

Titulli Italisht Titulli origjinal Viti Author Duration - Lupin VIII Rupan Hassei ( ルパン 8 世 ?) 1982 [Kon [Oriharu]] 6 ep. - Lupin III S S ( ルパン 三 S 世 ?) Rupan Sansei 1997 Yamamoto Shusay dhe Satosumi Takaguchi 5 ep. - Lupin III Y Y ( ルパン 三 Y 世 ?) Rupan Sansei 1998 -2003 Masatsuki Yamakami 80 ep. - Lupin III - i shëndoshë Holmes A është në italisht 1999 Kappa Boys 1 ep. - [Mijëvjeçarit [Lupin III]] A është në italisht 2001 -2007 Kappa Boys 10 ep. - Lupin III Revista Zyrtare zyrtare Rupan Sansei Revista ( ルパン zyrtare 三 世 マガジン ?) Nga 2004 12 nr. (Vazhdim) [1] - Lupin III M M ( ルパン 三 世 M ?) Rupan Sansei Nga 2005 Yukio Fukayama 6 nr. (Vazhdim) [2]

Lupin III[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Për më tepër

Arsenio Lupin III ( ルパン 三 世 ?) Rupan Sansei është një hajdut nga aftësitë e panumërta dhe të pabesueshme, të kërkuar nga policia e gjithë bota. Ajo është elastike, nga master fizike thatë në maskim, të aftë për sajimin e vjedhjes zgjuar.

A nuk mbijetojnë, megjithatë, përshtypja e marrëzi që shpesh të dërgojë njerëz që nuk e dinë atë.

Sidomos kur ajo është e para e një vajzë të bukur, dhe në mënyrë të pashmangshme humb kokën e tij dhe drooling. Lupin duket i lindur në Japoni, kjo do të parët e tij një bujk i thjeshtë, por ai vetë thotë se "të ketë marrë vaske parë në ujërat e akullta të Seine".

Pas të gjitha gjyshi i tij ishte francez, dhe e themeluar me çmimin më të lakmuar nga vjedhësit e botës, "gold Lupin", dhe kjo tregon se, të paktën për serinë animuar, Lupin gjithashtu duhet të jetë francez në qoftë se biznesi i tij e çuan atë për të vepruar në Lindje, si në kontinentin e vjetër me mjaft disa herë për të Amerikanet, se Shtetet e Bashkuara në vendin e parë. Tokio, Paris dhe Nju Jork nga Londra duket se kanë ndjekur bandën e zakonshme e banesave, ne shkojmë nga Egjipti në Alaska, nga tropikët në Indi, nga Kina në Amazon Rainforest, nuk ka nevojë të globit që nuk e ka parë triumfin e Mbreti i hajdutë.

Lupin është alergjik ndaj oktapod, armë e tij e preferuar është një P38 Walther kush e di se si të trajtojë me një aftësi të dytë vetëm me atë të Jigen edhe zakonisht makinës një Mercedes-Benz SSK e 1928 ndryshuar (Lupin duket se ne kemi bërë një motor mount Ferrari [3]) ose variant edhe sportier e SSKL (ku qëndron Lforlight, të lehta).

SSK gjithashtu duket se ka takuar Adolf Hitler, dhe ishte në gjendje të arrijë 300 km/h. Por shpesh ajo është timon gjithashtu ka një i gjallë Fiat 500 [4]. makinë Shpesh Lupin është projektuar me tiparet e një Morgan 4/4, 1976.

Në manga Lupin III Y uses një P99 Walther (japonisht) [5]

Jigen Daisuke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Për më tepër

'Jigen Daisuke ( 次 元 大 介 Daisuke Jigen?) gunslinger i pagabueshëm që kurrë nuk arrin të mbajë në gojën e tij një pjesë të një cigare off ; zinxhir duhanpirës i heshtur dhe pijanec, e dyshimtë ndaj grave (por jo tërësisht imun për bukuri e tyre), një person i armatosur Jigen është i jashtëzakonshëm, shumë e shpejtë dhe me një mënyrë të sigurt për qëllim, me të fuqishëm të saj revole Smith & Wesson M19 Combat Magnum Shoot menjëherë dhe effectively case, pa ndonjëherë të jetë e gabuar, zhanër e tij të preferuar të muzikës xhaz është. Rëndësishme për të është hat vazhdimisht mbi sytë e tij, me të cilin ajo ndihmon për të marrë qëllim. Në një episod në fillim në të cilën shfaqet karakteri, ai tha se ai ka mësuar për të xhiruar nga një hajdut italian i quajtur Xhovani Panjohur famshme të boot. Monkey Punch për karakterin e Jigen është frymëzuar nga James Coburn në filmin Beteja[6].

Goemon Ishikawa XIII[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Për më tepër

'Ishikawa Goemon ( 石川 五 ェ 門 Ishikawa Goemon?) është një aftë samurai zbritur nga një familje e lashtë të përkushtuar për vjedhje gjatë shekujve. Goemon, feja Shinto, ajo është e qetë, reflektues, urren gratë (dhe për atë që është subjekt i Jigen, shih Ova e parë), dëgjon vetëm muzika tradicionale japoneze dhe hani vetëm ushqim "kombëtare". Tipar i saj e veçantë është katana, e cila ka called Zantetsu-ken (në shpatë anglisht hekur-prerje, në italisht shpatë që shkurtimet përmes the Iron) të trashëguara nga babai i tij, të aftë për të prerë ndonjë gjë me lehtësi, dhe reflekset e cila kap shenjat e keqe. brisk e saj, e bërë nga një metal nuk mund të ekzistojnë në Tokë dhe ekstrakt nga një meteorit, mbetet gjithmonë më lart një temperaturë të caktuar, edhe pse të zhveshur në mes të dimrit, pas një periudhe të gjatë kohore, është në gjendje të shkrihet snowflakes që bien në. Arma më e rëndësishme është nga ana që wields Goemon dhe kjo është një mjeshtër me saktësinë e tij dhe shpejtësinë, ju gjithashtu mund të përdorni atë për të ndaluar ose të shkurtuar plumba. Monkey Punch për karakterin e është frymëzuar nga hajdut Goemon Japanese Ishikawa Goemon (1558-1594), i cili është përmendur edhe në anime çdo herë pas here, nga sepse ky personazh paraqitet vetëm si pasardhës e trembëdhjetë të fundit.

Stili i përdorur nga luftimet Goemon quhet Iaijutsu Kenjutsu dhe ndryshon nga fakti se shpata nuk është hartuar menjëherë para prerë, duhet të theksohet se kendo dhe Iaido janë emrat e dy disiplinave teorizoi në kohët moderne në bazë të artit të lashtë të luftuar e samurai.

Në disa aspekte të karakterit të Goemon është frymëzuar nga ai i {{Nihongo | Kyuzo | film Kyuzo} | 久 蔵} Akira Kurosawa Shtatë Samurai starring Seiji Miyaguchi.

  1. ^ (japonisht) http://www.futabasha.co.jp/ [? ujku Revista Futabasha.net =]
  2. ^ (japonisht) http://www.futabasha.co.jp/ [? = Autori Futabasha.net 2296]
  3. ^ ajo që është thënë në[III [Lupin - Pilot Movie | Film Pilot ]]
  4. ^ Duket se drejtori i Oscar Hayao Miyazaki's paraprakisht është shumë i impresionuar nga utilitarizëm Torino gjatë udhëtimit të tij për të Itali me projektuesi Yasuo Otsuka në fund të 60
  5. ^ mbulon të manga
  6. ^ Intervista 2001/12/27/239742.php me Monkey Punch