Daisuke Jigen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Daisuke Jigen (次元大介, Jigen Daisuke) është personazh fiktiv në serialin e animuar Lupin krijuar nga Monkey Punch. Ai është bandit i cili shpesh shihet që shoqërohet me Arsène Lupin III në përpjekjet dhe sulmet e tij. Pavarësisht Jigen që nuk pëlqejnë epshin e Lupin për gratë, deri në fund ai mbetet partner besnik dhe i besueshëm i Lupinës.

Krijimi dhe konceptimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Monkey Punch, paraqitja e Jigenit si bandit është bazuar pas aktorit amerikan James Coburn, sidomos në rolin e tij në filmin 1960 The Magnificent Seven.[1]

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jigen ka veshjet tipike është një kostum gri ose e zezë, këmishë e bardhë ose me ngjyrë të ndritshme, kravatë e zezë dhe një fedora me ngjyrë të zezë me shirit të hirit. Ai asnjëhere nuk e heq kapelën e tij edhe kur ai ndërron veshjet dhe ai e heq vetëm në raste të vdekjes ose ndonjë rast zyrtar.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në anime (edhe pse kjo nuk ndodhë në kapitujt e hershme në manga), Jigen është jashtë zakonisht besnik i Lupinës dhe gjithmonë e shoqëron në misione. Mosbesimi i tij ndaj gruas rrjedh nga shumë romanet e tij të dështuara (fati i tij me gratë shkon nga e keqja në më keq, me interesat e dashurisë shpesh duke tradhtuar ose duke vdekur). Ai sidomos nuk beson Fujikon dhe bëhet i acaruar kur Lupin shkon së bashku me një nga planet e saj.

Midis grupit të Lupinës, Jigen është më pak shqetësuese në marrjen e jetës njerëzore. Ndërsa ai e konsideron vrasjen e grave dhe fëmijëve të ndaluar, ai është i gatshëm të rrëzojë çdo njeri që ofron një kërcënim. Gjithashtu, në filmin Lupin III kundër Detektivit Konan, ai duket se nuk e pëlqen atë kur Konan Edogawa e quan atë "Papa".

Jigen është gjithashu duhanpirës, i cili pinë rreth 60 cigare në ditë. Cigaret e tij të preferuar janë ose Marlboro ose Pall Mall.

Ai ka frikë nga dentisti. Në episodin e parë të serisë së dytë, Jigen thotë se dhëmbi i tij del sa herë që merr emocion ose hidhërim. Ai në fakt humb aftësinë e tij për të gjuajtur (përkohësisht) nga të qënit i hutuar nga një zgavër i dhimbshëm që ai refuzon të ketë rregulluar.

Në kohën e lirë, Jigen kalon kohën duke shikuar sporte, peshkim, bixhoz, gjuajtje praktike dhe bilardo. Ai ka një dashuri të thellë për spaghetti western dhe boksin. Ai është i pjesshëm ndaj ushqimit amerikan, në veçanti biftek, patate, burgerë dhe pica.

Siç u përmend, ai pi duhan shumë; ai gjithashtu kënaqet duke pirë birra dhe pije alkoolike të forta, zakonisht pije skoceze. Ai rrallë socializon dhe zakonisht qëndron afër shtëpisë. Për shkak të mosbesimit të tij të përhershëm të grave, ai nuk ka tendencë të dalë nëse nuk ka një tërheqje të fortë reciproke.

Jigen, si pjesa tjetër e bandës së Lupinës, është i aftë me maskime dhe mund të pilotojë pothuajse çdo mjet motorrash, përfshirë avionët dhe tanke. Ai është gjithashtu një kundërshtar i ashpër dorë-dorë, i aftë për të rrëzuar një sulmues me një goditje.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jigen është një hajdut master dhe gjuajtësi kryesor i Bandës Lupin. Ai mund të kryejë një tërheqje të shpejtë 0,3 sekondash dhe ka një saktësi që kufizohet me mbinjerëzore; ai mund të gjuaj me pistoletë, të shpërthejë një raketë përpara se të godasë duke synuar kokën dhe të shmangë një plumb tjetër duke e qëlluar atë në mes të fluturimit. Ai preferon t'i fshehë sytë duke përdorur kapelen e tij, pasi i jep atij një pamje më enigmatike; kur një ose të dy sytë e tij janë parë, herë pas here përdoret për të treguar befasi.

Ai përdorë kapelën e tij për shënjestër. Sidoqoftë, Jigen mund të gjuaj shkëlqyeshëm edhe pa kapelën e tij. Ai përdorë armë të ndryshme si mitralozë, pushkë snajperësh dhe PTRS-41.

Arma e tij e preferuar, është revolja Smith & Wesson Model 19. Jigen e preferon atë për shkak të fuqisë ndaluese të pistoletës dhe besueshmërisë së saj kundër shkrepjes. Jigen është i aftë për ta shmangur plumbin e gjuajtur nga një gjuajtës ekspert dhe mund të kthehet për ta vrarë armikun. Në epizodin e gjashtëdhjetë e gjashtë, Jigen ka dije të mjaftueshëm për armë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lupin the Third Dead or Alive – Interview with Monkey Punch (DVD) (në anglisht). Funimation. Koha në të cilën tregohet në video: 6:30.