Fedora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fedora
Fedora 25 Workstation, lëshuar më 2016 nëntor 22.
Fedora 25 Workstation, lëshuar më 2016 nëntor 22.
Kompania / zhvilluesiFedora Project,
(sponsored by Red Hat, Inc.)
Familja OSUnix-like
ShtetiCurrent
BurimiFree and open source software
Publikimi fillestar06 nëntor 2003; Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme Gabim shprehjeje: Operator i papritur < më parë[1]
Publikimi fundit25 / 22 nëntor 2016; Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme Gabim shprehjeje: Operator i papritur < më parë[2]
Publikimi funditAlpha / 14 mars 2017; Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme Gabim shprehjeje: Operator i papritur < më parë[3]
GjuhëtMultilingual
Modeli i përditësimitDNF (PackageKit)
Paketa e menaxheritRPM Package Manager
Platformat e mbështeturaIA-32, x86-64, PowerPC
Lloji kernelMonolithic (Linux)
UserlandGNU
Ndërfaqja përdoruesitGNOME
LicensaGNU GPL & Various others.
Faqja zyrtaregetfedora.org

Fedora (më përpara Fedora Core) është një sistem operativ i bazuar në kernelin e Linux, i zhvilluar dhe i mbështetur nga komuniteti "Fedora Project", i sponsorizuar nga Red Hat. Fedora përmban programe të shpërndara nën liçenca të lira dhe të hapura dhe synon të jetë kryesues në teknologjitë e tilla. Linus Torvalds themeluesi i kernelit të Linux përdor Fedora në të gjithë kompjuterat e tij.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nottingham, Bill (6 nëntor 2003). "Announcing Fedora Core 1". Fedora Project announce (Listë abonentësh). Marrë më 14 dhjetor 2014. {{cite mailing list}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Fedora 25 released". Fedora Magazine. 22 nëntor 2016. Marrë më 14 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Releases/26/Schedule". Fedora Project wiki. Fedora Project. Marrë më 14 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)