Jump to content

Linux kernel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Linux kernel
Tux
Tux the penguin, mascot of Linux[1]
Linux kernel 3.0.0 booting
Kompania / zhvilluesiLinus Torvalds and thousands of collaborators
Familja OSUnix-like
Publikimi fillestar0.01 (17 shtator 1991; 32 vite më parë (1991-09-17))
Gjuhëten
LicensaGNU General Public License, version 2[2][3] plus various optional freely redistributable (proprietary) binary blobs[4][5]
Faqja zyrtarekernel.org

Linux kernel është një monolit ngjashëm me Unix-in e kompjuterit të sistemit operativ kernel.Linux është sistem operativ  i bazuar mbi atë dhe të vendosur në të dy tradicionale e sistemeve kompjuterike të tilla si kompjuterë personalë dhe serverat, zakonisht në formën e shpërndarjeve Linux,[6] dhe në të ndryshme të shtrira, pajisje të tilla si routers, hyrjeje pikë, PBXes, set-top kutitë, MTL marrës, smart Tv, PVRs dhe pajisje NAS. E Android sistem operativ për kompjuterat tabletë, smartphone dhe smartwatches është bazuar edhe në majë të kernel Linux. Android e bëri kernel_in, sistemin operativ kernel më të njohur në botë, në përgjithësi; për disa përdorues,birësimi i kernelit është i ulët, ndërsa për perdorues të tjerë si smartphones është dominuese, dhe të përdorin shkon deri në 99.6%.

Kernel Linux, i hartuar nga kontribuesit të gjithë botën, është një shembull i shquar i lirë dhe me burim të hapur software.[7] Ditë-për-ditë behen diskutime rreth zhvillimit te saj marrin pjese në kernel Linux mailing lista (LKML). Linux Kernel është lëshuar nën GNU General public License versioni 2 (GPLv2),[3][8] me disa firmware images të lëshuar pa liçence.[5]

  1. ^ "Linux Logos and Mascots". Linux Online. 2008. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2010. Marrë më 3 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Martens, China (28 korrik 2006). "Linux creator Torvalds still no fan of GPLv3". InfoWorld. IDG. Marrë më 15 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Linux Kernel Copying". Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2012. Marrë më 25 shtator 2013. Also note that the only valid version of the GPL as far as the kernel is concerned is _this_ particular version of the license (ie v2, not v2.2 or v3.x or whatever), unless explicitly otherwise stated. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Blobs
  5. ^ a b "kernel/git/stable/linux-stable.git". git.kernel.org. 16 tetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2013. Marrë më 21 gusht 2012. path: root/firmware/WHENCE {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "firmware" defined multiple times with different content
  6. ^ "README". git.kernel.org. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2012. Marrë më 12 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Torvalds, Linus (25 shtator 2006). "Re: GPLv3 Position Statement". LKML (Listë abonentësh). {{cite mailing list}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Torvalds, Linus (8 shtator 2000). "Linux-2.4.0-test8". LKML (Listë abonentësh). lkml.iu.edu. Marrë më 21 nëntor 2015. The only one of any note that I'd like to point out directly is the clarification in the COPYING file, making it clear that it's only _that_particular version of the GPL that is valid for the kernel. This should not come as any surprise, as that's the same license that has been there since 0.12 or so, but I thought I'd make that explicit {{cite mailing list}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)