Jump to content

Linus Torvalds

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Linus Torvalds
Njohur përLinux kernel, Linux, Git, Subsurface

Linus Benedict Torvalds ( / l I n ə s t ɔːr v ɔː l d z / ; [1] Shqiptimi në suedisht: [ˈliːnɵs ˈtuːrvalds] lidhje=| Për këtë tingull  ; lindur më 28 dhjetor 1969) është një inxhinier softuerësh finlandezo- amerikan [2] [3] i cili ka krijuar bërthamën e Linux (baza e të gjithë distribucioneve Linux, dhe sistemeve Android e Chrome OS) dhe është historikisht zhvilluesi kryesor i saj. Ai gjithashtu ka krijuar sistemin Git të kontrollit të versionieve të softuerëve dhe sistemin e planifikimit të zhytjeve nëntokësore. Linus Torvalds u nderua (së bashku me Shinya Yamanaka) me Çmimin Teknologjik të Mijëvjeçarit 2012 nga Akademia e Teknologjisë Finlandeze "në njohjen e krijimit të një sistemi operativ të ri me burim të hapur për kompjuterët që çuan në kernelin Linux të përdorur gjerësisht". [4] Ai është edhe marrësi i çmimit "Pioner i kompjuterikës, 2014" nga shoqëria e kompjuterikës IEEE [5] dhe çmimit "Masaru Ibuka për elektronikën e konsumatorëve", IEEE 2018. [6]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Torvalds u lind në Helsinki, Finlandë, në vitin 1969. Ai është djali i gazetarve Anna dhe Nils Torvalds dhe nipi i statisticienit Leo Tornqvist dhe poetit Ole Torvalds.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Linus Torvalds: Why Choose a Career in Linux and Open Source"YouTube
  2. ^ "Citizen Linus". LWN.net. 13 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Rogoway, Mike (14 shtator 2010). "Linus Torvalds, already an Oregonian, now a U.S. citizen". The Oregonian. Marrë më 16 shtator 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Technology Academy Finland – Stem cell pioneer and open source software engineer are 2012 Millennium Technology Prize laureates". Technologyacademy.fi. 19 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2014. Marrë më 24 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Computer-Pioneer-Award". Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2014. Marrë më 13 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "List of IEEE Masaru Ibuka Consumer Electronics Award recipients" (PDF). ieee.org. 2017-04-03. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2018-03-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)