Shinichi Kudo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shinichi Kudo
Çështja e mbyllur character
First appearanceCase Closed File 1: "A Modern-Day Sherlock Holmes"
Created byGosho Aoyama
Dubuar nga (Japonisht)
Portretizuar nga
In-universe information
AliasConan Edogawa
NicknameDetektivi i Madh i Lindjes
RelativesYusaku Kudo (babai)
Yukiko Kudo (nëna)
NationalityJaponez

Shinichi Kudo (Japonisht: 工藤 新一, Hepburn: Kudō Shin'ichi) është një personazh imagjinar dhe protagonisti kryesor i serialit manga Çështja e mbyllur, krijuar nga Gosho Aoyama. Një detektiv i shkollës së mesme, ai detyrohet të gëlltisë helmin vdekjeprurës APTX 4869 pas një takimi me Gin dhe Vodka, agjentë të Organizatës misterioze të Zezë, ndërsa ata po bënin një marrëveshje të fshehtë në një park argëtimi. Për shkak të një efekti anësor të rrallë, helmi nuk e vrau atë. Në vend të kësaj, ajo e zvogëlon trupin e tij në atë të një fëmije të moshës shkollore fillore dhe e detyron atë të adoptojë pseudonimin Conan Edogawa (江戸川 コナン, Edogawa Konan) për t'u fshehur nga ata që e helmuan. Ai jeton me shoqen e tij të fëmijërisë [[Ran Mouri}} dhe babanë e saj Kogoro Mouri ndërsa pret ditën që të mund të rrëzojë Organizatën e Zezë dhe të rifitojë madhësinë e tij origjinale.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shinichi është shumë inteligjent dhe ishte shumë intuitiv dhe vëzhgues që në moshë të re. Për shkak të ndikimit të të atit dhe mjedisit të përgjithshëm në shtëpi, ai ka qenë prej kohësh një lexues i pandërprerë dhe këmbëngulës, veçanërisht për romanet misterioze. Babai i tij, Yusaku filloi ta merrte Shinichi në skenat e krimit që në fëmijëri, gjë që e frymëzoi atë të bëhej detektiv.

Shinichi është një person i qetë dhe i ftohur, por ndonjëherë sillet kryelartë dhe për shkak të mendjemprehtësisë dhe mënyrës së tij reale, Ai mund të shfaqet si një person i vrazhdë dhe arrogant; duke i quajtur “idiotë” pleqtë apo shokët e klasës dhe miqtë. Ai ndonjëherë mund të jetë egoist; Në disa raste ai nxiton t'i zgjidhë vetë rastet dhe i lë pas Djemtë Detektivë, me zhgënjimin e tyre për shkak të dëshirës së tyre për të ndihmuar. Pavarësisht popullaritetit të tij me masat dhe shokët e tij të shkollës, Shinichi ka shumë pak miq të ngushtë. Ai është i afërt me Ran dhe Agasa, dhe pas marrëdhënieve, ai u miqësua me Heiji, Haibara dhe deri diku me djemtë e tjerë detektivë. Një arsye tjetër për mungesën e miqve të ngushtë ishte sepse personaliteti i tij arrogant ishte një ndryshim negativ për shumë nga shokët e tij të klasës dhe madje edhe mësuesit, duke e bërë të vështirë miqësinë me të. Në vend që të shpjegojë me qetësi arsyen e tij për të bërë ose mos bërë diçka, ndonjëherë duke shkaktuar debate mes tij dhe Ranit.

Pavarësisht kësaj, ai kujdeset për jetën e njeriut, i paaftë për të kuptuar se si ndonjë arsye mund të jetë një motiv i mjaftueshëm për vrasje, dhe beson se shtyrja e një fajtori drejt vetëvrasjes nuk është më e mirë se vetë vrasja, siç tregohet ku i tha Heiji se ai nuk do të ishte më i mirë se një vrasës nëse lejon një kriminel të bëjë vetëvrasje.

Para se të shndërrohej në fëmijë, Shinichi i pëlqente të ishte në qendër të vëmendjes, duke u argëtuar duke bërë tituj vendas dhe duke marrë emaile nga fansat dhe ende ka një dhunti për dramaturgjinë si nëna e tij që mund të shihet sa herë që ai vendos një zbritje në copa duke ndërtuar një kulm.

Për shkak të vështirësisë së tij për t'u tkurrur në një fëmijë, ai fitoi një ndjenjë përulësie dhe filloi të fshehë përfshirjen e tij në rastet, të cilat ai i zgjidhi si Shinichi.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mënyrë të vazhdueshme, Shinichi e ka dëshmuar veten se është një individ shumë mendjemprehtë dhe llogaritës. Ndërsa vetëm në shkollën e mesme, pasioni i tij misterioz e kanë bërë atë të jetë shumë i lexuar dhe metodik në hetime. Aftësitë e tij detektive shpesh e bëjnë atë të krahasohet me Sherlock Holmes.

Shinichi ka një aftësi të mahnitshme atletike. Shinichi është një futbollist jashtëzakonisht i aftë, i cili është vëzhguar profesionalisht vetëm në shkollën e mesme, por ai zgjedh të qëndrojë në nivelin amator. Fillimisht ai luajti për të përmirësuar reflekset e tij dhe shpesh mashtron me topin për të pastruar mendjen, por ai është gjithashtu një tifoz entuziast i sportit në vetvete. Ai gjithashtu mund të luajë violinë, siç shihet në një nga filmat.

Përveç sportit, Shinichi shfaq një aftësi dhe saktësi të patëmetë në trajtimin e armëve të zjarrit për shkak se babai i tij e çonte herë pas here në poligonet e qitjes. Gjatë grabitjes së Kullës së Sahatit, Shinichi është në gjendje të gjuajë dhe të heqë rrezen mbështetëse të një ekrani gjigant projektues me një goditje të vetme nga një helikopter në lëvizje. Për më tepër, Conan qëlloi një plumb në këmbën e Ranit me një saktësi të tillë, saqë ndërsa e bëri atë të paaftë të ecte për ta detyruar kriminelin ta linte të ikte, por më pas këmba e saj u shërua pastër pa asnjë shenjë ose dëmtim të zgjatur.

Ndonëse kurrë nuk është aq i apasionuar pas Ranit, Shinichi është gjithashtu i trajnuar mirë në karate dhe xhudo, pasi ka mësuar nga shikimi dhe mësimi i Ranit. Ai ka qenë në gjendje të shmangë me mjeshtëri një sulm me shkelm nga një Ran i zemëruar, diçka që shumë pak e kanë arritur ndonjëherë. Me aftësitë e tij ai çarmatos fajtorin duke u përpjekur të kryejë vetëvrasje, madje edhe kundër praktikuesit ekspert të xhudos Kogoro, në Episodin 13 të Dramës, ai shmangu Kogoro dhe e rrëzoi atë ndërsa përpiqet ta lëndojë. Ai ka një ndjenjë të fortë koordinimi duke i dhënë atij aftësitë për të gjuajtur shigjetat si në "Djemtë e detektivëve dalin nga shiu", kur i hedh ato te një kukull gjigante Gomera që të mund të bjerë mbi fajtorin.

Shinichi nuk mund të këndojë, për të cilën ai akuzohet se është i shurdhër. Pavarësisht aftësisë së tij për të kënduar tmerrësisht të tmerrshëm, ai ka zë të përsosur dhe e di se çfarë Hertz prodhon çdo numër telefoni. Për të qenë si detektivi i tij i preferuar, Sherlock Holmes, ai luan në violinë. Kjo u konfirmua në Full Score Of Fear, kur ai luajti "Amazing Grace" për Ran. Edhe pse ai mërzitet pak kur Ran thotë se "ka një zakon të çuditshëm kur luan".

Përveç gjuhës së tij amtare, Shinichi flet rrjedhshëm anglisht, siç shihet kur ai zgjidhi një çështje në Londër pa prova të ndonjë pengese gjuhësore.[1][2] Shinichi di edhe pak gjermanisht,[3] dhe italisht.[4] Shinichi duket se e kupton "Girl Writing", për faktin se ai kishte zgjidhur shpejt një shifër e-mail të një vajze të vitit të dytë të shkollës së mesme.[5]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Emri i dhënë i Shinichi Kudo "Shinichi" (新一) është një lojë fjalësh për "Një e Vërtetë". "Ichi" (一) do të thotë "Një" dhe "Shin" (真) mund të lexohet si "E vërteta", megjithatë Kanji përdoret në të vërtetë për "Shin" (新) në emrin e dhënë të Shinichi do të thotë "i ri".
  • Emri i dhënë i Shinichi Kudo "Shinichi" (新一) mund të ketë ardhur nga emri i violinistit të famshëm "Shinichi Suzuki", pasi Shinichi Kudo gjithashtu luan violinë.
  • Emri i familjes Shinichi Kudo "Kudo" (工) vjen nga Detektivi Fiktiv Shunsaku Kudo nga seriali japonez televiziv Tantei Monogatari.
  • "Kudo" (工) do të thotë "Zije" ose "Ndërtim" dhe "Wisteria".
 • Aoyama tha se flokët e Conan ishin të ngjashme me personazhin në veprën e tij të mëparshme manga Yaiba dhe se lopi ishte frymëzuar nga Kabu nga Sally the Witch. Veshja e tij është frymëzuar nga ajo që veshin djemtë për festivalet Shichi-Go-San; pasi kishte veshur gjëra të tilla vetë kur ishte fëmijë. Syzet e Conan u bazuan në Clark Kent dhe u diskutuan në seri me Anitën në vëllimin 24. Mënyra e të folurit është frymëzuar nga Joe Yabuki nga Ashita no Joe.[6]
 • Shinichi Kudo është me djathtist.
 • Ditëlindja e Shinichi është një referencë për datën e betejës së Sherlock Holmes dhe James MoriartyReichenbach Falls.
 • Shinichi u përdor si personazh për të nxitur njerëzit që të ndiqnin ligjin në Japoni, për shkak të popullaritetit të serialit.
 • Shinichi, së bashku me Heiji Hattori, Kaito Kuroba dhe Saguru Hakuba, quhen nganjëherë si 'Katër gjenitë' ose 'Djemtë Gosho' nga fansat.
 • Shinichi Kudo zakonisht e ka zakon të vendosë duart në xhepa shumicën e kohës.
 • Shinichi është objektivi kryesor i Hanzawa në spin-off Detective Conan: The Culprit Hanzawa.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Volume 21, File 205: "Midair Sealed Chamber"
 2. ^ Volumes 71-72, Files 743-752: "Holmes' Apprentice"
 3. ^ Çështja e mbyllur epizodi 476 dhe 477
 4. ^ Çështja e mbyllur epizodi 4
 5. ^ Çështja e mbyllur epizodi 445
 6. ^ Aoyama, Gosho (korrik 2022). "Bonus chapter". Case Closed (në anglisht). Vëll. 83. San Francisco: Viz Media. ISBN 978-1-9747-2909-8.