Jump to content

Case Closed: Countdown to Heaven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Case Closed: Countdown to Heaven
名探偵コナン 天国へのカウントダウン
Meitantei Conan: Tengoku e no Kauntodaun
Regjia ngaKenji Kodama
Shkruar ngaKazunari Kouchi
Bazuar nëÇështja e mbyllur nga Gosho Aoyama
ProdhuesiMichihiko Suwa
Luajnë
MuzikaKatsuo Ono

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaToho
Data e publikimit
21 prill 2001
Kohëzgjatja
95 minuta
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Fitimi¥ 2.9 miliardë[1][2]
(29.3 milion dollarë amerikan)

Case Closed: Countdown to Heaven gjithashtu i njohur si Detective Conan: Countdown to Heaven (名探偵コナン 天国へのカウントダウン, Meitantei Conan: Tengoku e no Kauntodaun) në Japoni, është një film artistik i animuar japonez i vitit 2001 i bazuar në serinë e mangave Case Closed, me detektivin Shinichi Kudo, i njohur gjithashtu si Conan Edogawa.

Detektivët e Rinj, Conan, Ai dhe Dr. Agasa janë në një udhëtim kampingu. Gjatë rrugës, ata vërejnë Malin Fuji dhe Kullat Binjake të sapondërtuara, ndërtesat më të larta në Japoni. Gjatë natës, Genta e sheh Ai duke folur me dikë ndërsa ai shkon në tualet.

Ndërkohë, Gin dhe Vodka, në një gjueti për Shiho Miyano, hyjnë fshehurazi në banesën e Akemi Miyano dhe dëgjojnë mesazhet në aparatin telefonik. Ata zbulojnë se Shiho do të marrë pjesë në një pamje private të rrokaqiejve të lartpërmendur në Tokio. Gin dhe Vodka planifikojnë të vrasin Shihon atje.

Grupi viziton Kullat Binjake, të quajtura "gjëja më e afërt me parajsën", në rrugën e tyre për në shtëpi dhe ndeshen me Kogoro, Ran dhe Sonoko, përveç shoqes së vjetër të Richard nga kolegji, Madison Monroe, sekretares së saj Cherilyn Chrisabel, artiste japoneze. Kisaragi Hosui, ekzekutivi Yoshiaki Hara, këshilltari i Kullave Binjake Augustine Odell, arkitekti i Kullave Binjake Theodore Radcliff, ky i fundit që dikur studioi arkitekturë nën ish-profesorin e kthyer në bombardues serial Leo Joel nga filmi i parë. Augustini, i dehur, fton Madison për një natë në kullë, pavarësisht se ato nuk janë hapur zyrtarisht për publikun. Gjithsesi, Madison përgatiti një dhomë për të. Dy punonjës ngjiten në ashensorin VIP dhe flasin për mënyrën sesi u tërhoq një makinë e bukur. Punonjësi tjetër thotë se është një Porsche 356A, duke tërhequr vëmendjen e Conan, i cili kërkon detajet e makinës që përputhen me atë të Gin. Ai vrapon shpejt në ashensor duke parë shkurtimisht poshtë dhe sheh Porsche duke u larguar ndërsa i afrohet hyrjes. Më vonë atë natë, Augustine Odell i dehur vritet brutalisht.

Gjatë hetimeve, u gjet një filxhan i thyer dhe piktura që kishte Agustini mungon. Policia është nxjerrë në dy përfundime për kupën e hirit: ose thjesht i ka rënë Odell gjatë vrasjes, ose është lënë qëllimisht si një mesazh. Lidhja e Detektivëve të Rinj kryen hetimin e vet dhe merr në pyetje Teodorin, i cili e mori punën për shkak të Odell-it, dhe Kisaragi-t, i cili ishte në mes të pikturës së malit Fuji, pavarësisht se hijet e tij ia bllokonin pamjen. Pas marrjes në pyetje të tyre, grupi shpërndahet. Vi është parë më vonë duke folur me dikë në telefon në shtëpinë e Dr. Agasa, pa e kuptuar që anëtarët e Organizatës së Zezë, Gin dhe Vodka po dëgjojnë në anën tjetër.

Të nesërmen, fëmijët rifillojnë hetimin e tyre duke marrë në pyetje Yoshiaki Hara. Ata mbërrijnë në shtëpinë e tij, e gjejnë derën pak të hapur dhe zbulojnë se Hara është qëlluar për vdekje me thikë në dorë; pranë kufomës së tij gjendet një filxhan tjetër i thyer dhe policia arrin në përfundimin se një vrasës serial është i lirë. Kompjuteri i Harës u fshi nga të dhënat e tij. Për shkak të vrasjeve në rritje, inspektori Meguire i lutet Madisonit që të shtyjë festën e hapjes së madhe të Kullave Binjake, por ajo refuzon dhe i fton ata në vend. Diku tjetër, Vodka po kërkon nëpër apartamentin bosh të Akemit. Gin mbërrin duke u përpjekur të gjurmojë vendndodhjen e Haibarës përmes një linje telefonike, por ndërpritet kur Conan e shkëput atë nga shtëpia e Dr. Agasa. Haibara, ende e pikëlluar për vdekjen e Miyanos, ikën duke qarë. Ajo shpjegon të nesërmen se dëgjimi i zërit të motrës e ndihmon të qetësohet. Në Kullat Binjake, rojet janë rrëzuar me gaz dhe bomba janë vendosur në vende të ndryshme të kompleksit. Conan pyet nëse Hara ishte e lidhur me Organizatën e Zezë.

Në festën madhështore të hapjes, Madison pret një lojë me hamendje 30 sekondash në të cilën Kogoro fiton me fat të pastër. Më pas ajo tregon artin e Kisaragi në një prezantim në skenë me Kisaragi, Theodore dhe Cherilyn që menaxhojnë produksionin në prapaskenë. Ndërsa perdja ngrihet, publiku tmerrohet kur sheh Madison të varur mbi skenë me pikturën e Kisaragi-t në sfond. Një kupë e pandërprerë e gjetur poshtë kufomës së saj; një mesazh i lënë nga vrasësi serial. Një zhurmë kërcitëse dëgjohet ndërsa të dyshuarit e mbetur largohen. Ndërsa kërkon për një motiv, Conan e zgjidh çështjen falë një sugjerimi të dhënë nga Haibara.

Përpara se të zbulohet identiteti i vrasësit, bombat e vendosura nga Organizata e Zezë shpërthejnë duke i vënë flakën ndërtesës. Sonoko, Conan dhe Ran evakuohen në një ashensor xhami kur ai ndalon. Conan e kupton se me permimin e saj të ri, Serena duket si Shiho Miyano nga pas. Conan shpërqendron Sonoko, duke e bërë atë të kthehet, duke e shpëtuar atë nga qëllimi nga Gin, i cili mendoi se ishte Shiho.

Pas mbërritjes së sigurt në tokë, Conan rihyn në kullë pasi mëson se Junior Detective League nuk është evakuuar. Ai i lë ata dhe përballet me vrasësin serial, Kisaragi. Ai vrau Madison duke hequr gjerdanin e saj me perla, më pas vendosi një identike me litar peshkimi, ngjitur në pjesën e sipërme të pikturës së tij, rreth qafës së saj. Kisaragi la pas vetes filxhanë të thyer si një simbol i malit Fuji që ishte errësuar nga Kullat Binjake; i pathyeri në skenën e Madison nuk kishte nevojë të thyhej, kufoma e Madison tashmë ndau imazhin e malit. Conan shtjellon se si Hara u vra nga Gin; thika e argjendtë në dorën e tij nuk ishte për mbrojtje, ishte për të identifikuar vrasësin e tij. Argjendi në japonisht do të thotë gin. Kisaragi la filxhanin e tij të shitjes për ta bërë të duket si vepër e një vrasësi serial. Si dëshmi, Kisaragi ka gjerdanin origjinal me perla të Madisonit në bastunin e tij, prandaj zhurma kërcitëse ndërsa ecën. Kisaragi rrëfen, duke fajësuar punonjësit e kullës për ndërtimin e kullave, një ndërtesë që pengoi shikimin e tij ndaj malit Fuji. Conan qëllon Kisaragi me shigjetën e tij qetësuese ndërsa piktori përgatitet të bëjë vetëvrasje.

Me urat e hedhura në erë dhe katet e poshtme në flakë, Conan fuqizon një Ford Mustang të konvertueshme me forcën e një shpërthimi për të çuar fëmijët dhe atë drejt sigurisë. Duke parë ferrin nga larg, Gin dhe Vodka konfirmojnë se Shiho Miyano nuk ishte në kulla dhe braktisin kërkimin e tyre për të.

Personazhi Japonisht
Conan Edogawa Minami Takayama
Shinichi Kudo Kappei Yamaguchi
Ai Haibara Megumi Hayashibara
Mitch Tsuburaya Ikue Ohtani
Kogoro Mouri Akira Kamiya
Ran Mouri Wakana Yamazaki
Genta Kojima Wataru Takagi
Ayumi Yoshida Yukiko Iwai
Sonoko Suzuki Naoko Matsui
Inspector Meguire Chafurin
Dr. Hiroshi Agasa Kenichi Ogata
Akemi Miyano Sakiko Tamagawa
Augustine Odell Takeshi Watabe
Hajime Tsukamoto Jun-ichi Sugawara
Detektivi Kazunobu Chiba Isshin Chiba
Detektivi Wataru Takagi Wataru Takagi
Nizanburo Shiratori Kazuhiko Inoue
Vodka Fumihiko Tachiki
Gin Yukitoshi Hori
Emcee
Tome Toshihiko Nakajima
Madison Monroe Toshiko Fujita
Zachary Hara Kouichi Hashimoto
Hohsui Kisaragi Ichirou Nagai
Cherilyn Christabel Aya Hisakawa
Theodore Radcliff Jurouta Kosugi

Kënga e fundit e filmit është "Always" nga Mai Kuraki.

Carl Kimlinger i Anime News Network dha një përmbledhje të përzier të filmit, duke thënë se ai vuan nga mospërputhja tonale kur kalon nga "shfaqja e personazheve të njohur në sleuthing te Towering Inferno-meets-Die Hard derring-do" dhe ndjeu se misteri gjithëpërfshirës ishte një mendim anësor i disponueshëm, por vlerësoi përfshirjen e xhinit dhe vodkës në histori dhe "finalen e mbushur me aksion" në rrokaqiejt.[3]

  1. ^ "Highest grossing movies of 2001" (në japonisht). Motion Picture Producers Association of Japan. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2010. Marrë më 13 maj 2008.
  2. ^ "Highest grossing movies of 2001" (në japonisht). Motion Picture Producers Association of Japan. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2010. Marrë më 13 maj 2008.
  3. ^ Kimlinger, Carl (27 janar 2010). "Case Closed: Countdown to Heaven DVD". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2021. Marrë më 22 tetor 2022.