Detective Conan: Black Iron Submarine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Detective Conan: Black Iron Submarine
名探偵コナン 黒鉄の魚影
Meitantei Conan: Kurogane no Submarine
Regjia ngaYuzuru Tachikawa
Shkruar ngaTakeharu Sakurai
Bazuar nëÇështja e mbyllur nga Gosho Aoyama
Prodhuesi
  • Shūhō Kondō
  • Takeshi Shioguchi
  • Yūhei Okada
Luajnë
KinematografiaHitoshi Nishiyama
MuzikaYugo Kanno (soundtrack)
Spitz (theme song: "Utsukushii Hire")

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaToho Company, Ltd.
Data e publikimit
14 prill 2023
Kohëzgjatja
109 minuta
ShtetiJaponi
GjuhaJaponisht
Fitimi$106 million[1]

Detective Conan: Black Iron Submarine (Japonisht: 名探偵コナン 黒鉄の魚影, Hepburn: Meitantei Conan: Kurogane no Submarine) është një film mister i animuar japonez i vitit 2023 me regji nga Yuzuru Tachikawa. Është filmi i njëzet e gjashtë e serisë manga Case Closed. Filmi u lëshua në Japoni më 14 prill 2023.[2][3]

Ky është filmi i fundit i Miyuki Ichijo, përpara se të vdiste nga dështimi i shumëfishtë i organeve më 24 tetor 2023.[4]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frankfurt, një agjent i Europol po ndiqet nga anëtarët e Organizatës së Zezë Kir dhe Gin. Gin më në fund vrau agjentin. Disa kohë më vonë, Conan, Ran, Detektivët e Rinj, Dr. Agasa dhe Kogoro janë të ftuar në resortin në Hachijo-jima në pronësi të familjes së Sonokos. Conan më vonë mori informacion nga Subaru Okiya se një agjent i Europolit po vritet dhe një agjent i Organizatës së Zezë i njohur si "Pinga" është përgjegjës për thyerjen. Pasi zbuloi inspektorin Shiratori dhe shefin Hyoue Kuroda nga Policia Metropolitane e Tokios, Conan u fut fshehurazi pas të dyve në një strukturë nënujore të Interpolit të njohur si Pacific Buoy. Objekti pret sistemin e ri që lejon lidhjen me të gjitha kamerat e vëzhgimit në Japoni, Evropë dhe përfundimisht në mbarë botën. Të drejtuar nga Yosuke Makino, katër inxhinierë të tjerë (Ed nga India, Grace nga Franca, Leonhardt nga Gjermania dhe Naomi Argento nga Shtetet e Bashkuara) punuan gjithashtu në objekt. Gjithashtu disponohet sistemi "All-Age Recognition", i cili përdor njohjen e fytyrës dhe rindërtimin e AI të strukturës së fytyrës për të identifikuar individë, mosha e të cilëve mund të ketë ndryshuar nga materiali burimor.

Bourbon dhe Vermouth depërtuan në Pacific Buoy dhe organizuan rrëmbimin e Naomi Argento, duke e mbajtur atë rob në një nëndetëse. Vodka dhe Kir më pas zbuluan nga gjerdani i flash drive-it të Naomit se sistemi i Njohjes së Gjithmoshave është në gjendje të identifikojë Haibara si Shiho Miyano. Po atë natë, Chianti, Vodka dhe Pinga rrëmbyen Haibara nga resorti i Sonokos. Conan dhe Dr. Agasa u përpoqën t'i ndiqnin, por zbuluan se Vodka dhe Pinga zhytën automjetin me Haibara në det për të hipur në nëndetëse nën ujë. Incidenti iu raportua Kuroda dhe Conan kërkoi të kishte aftësinë e vëzhgimit të Buoy për të kontrolluar kamerën e sigurisë në rrugën e ndjekjes dhe praninë e nëndetëses, por ata zbuluan se asnjë nëndetëse ose automjete nuk u kapën në kamera, me sa duket tregon se sistemi është manipuluar. Leonhardt u përpoq të përballej me fajtorin, por u drogua dhe më vonë u tregua se kishte pësuar helmim për vdekje në kafenenë Buoy's. Letra e rrëfimit me sa duket e shkruar nga Leonhardt përmendte gjithashtu se ai është përgjegjës për derën e pasme në sistemin e Buoy. Ndërkohë, Vodka u përpoq ta detyronte Naomin të rishkruante programin e njohjes së të gjithë moshave, dhe kur ajo refuzoi ta bënte këtë, ai organizoi që babai i Naomit, një anëtar i Parlamentit Evropian që propozon sistemin e mbikëqyrjes, të vritej.

Më vonë, Vermouth e informoi Ginin se pasi ekzekutoi edhe një herë sistemin e njohjes së të gjithë moshave, ajo zbuloi se sistemi është në gjendje të marrë imazhin e personit me fytyra të ngjashme, por jo domosdoshmërisht të njëjtin person, duke treguar se sistemi ka të meta. . I frustruar nga ky zhvillim dhe pas urdhrit nga Rum, Gin vendosi të përdorë nëndetësen për të shkatërruar Buoy. Megjithatë, kur ai u përpoq të përballej me Haibara dhe Naomi, ai zbuloi se të dy ishin arratisur nga nëndetësja nën gjurmët e ofruara nga Kir. Conan u kthye në Buoy dhe zbuloi përmes Kogoro se personi që vrau Leonhardt është Grace. Grace vrau Leonhardt ndërsa Leonhardt ka ekzaminuar regjistrin e aksesit dhe zbuloi se Grace është i vetmi person që ka akses në pamjet e kamerës. Grace më pas zbulohet se është Pinga dhe u përpoq të ikte nga Buoy. Me vendosjen e nëndetëses për të sulmuar Buoy, Conan përpiqet të ndriçojë pozicionin e nëndetëses nga nënujore dhe organizoi që Shuichi Akai të gjuante raketën që dëmton rëndë nëndetësen, duke e detyruar Organizatën e Zezë të ikte nga nëndetësja. Pinga vdes nga shpërthimi kur nëndetësja shpërthen. Conan më vonë humbet vetëdijen nën ujë, vetëm për t'u shpëtuar nga Haibara e cila shkoi pas tij dhe e nxori në sipërfaqe.

Në skenën e post-kreditit, zbulohet se babai i Naomit i mbijeton tentativës për vrasje dhe projekti Pacific Buoy do të zhvendoset në një vend tjetër. Naomi kupton se Haibara është në fakt Shiho Miyano, një mikeshë që e mbrojti atë nga ngacmimi kur ata studionin në Shtetet e Bashkuara. E meta në sistem zbulohet se ishte inskenuar nga Vermouth, e cila u maskua si Shiho dhe u shfaq në pamjet e kamerave të sigurisë për të hedhur poshtë faktin se Haibara është Shiho Miyano. Një grua e moshuar, të cilës Haibara më parë i ofroi bileta për të blerë kunjat e gjetheve të xhinko të markës Fusae Campbell, zbulohet se është Vermouth, e cila thotë se Conan duhet të gjejë arsyen që ajo ndihmoi në skenën e defektit në sistem vetë.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Japonisht
Conan Edogawa Minami Takayama
Ai Haibara Megumi Hayashibara
Ran Mōri Wakana Yamazaki
Kogorō Mōri Rikiya Koyama
Shinichi Kudō Kappei Yamaguchi
Shuichi Akai Shūichi Ikeda
Subaru Okiya Ryotaro Okiayu
Rei Furuya / Tōru Amuro / Bourbon Tōru Furuya
Gin Yukitoshi Hori
Vodka Fumihiko Tachiki
Vermouth Mami Koyama
Hidemi Hondou / Rena Mizunashi / Kir Kotono Mitsuishi
Korn Hiroyuki Kinoshita
Chianti Kikuko Inoue
Hyōe Kuroda Yukimasa Kishino
Kanenori Wakita / Rum Shigeru Chiba
Hiroshi Agasa Kenichi Ogata
Sonoko Suzuki Naoko Matsui
Ayumi Yoshida Yukiko Iwai
Mitsuhiko Tsuburaya Ikue Ōtani
Genta Kojima Wataru Takagi
Jodie Starling Miyuki Ichijou
André Camel Kenji Nomura
James Black Takaya Hashi
Miwako Sato Atsuko Yuya
Ethan Hondō Rikiya Koyama
Ninzaburo Shiratori Kazuhiko Inoue
Juzo Megure Chafurin
Yōsuke Makino Ikki Sawamura
Naomi Argento Atsumi Tanezaki
Leonhardt Junichi Suwabe
Ed Hiroshi Kamiya
Grace / Pinga Ayumu Murase

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Detective Conan: Black Iron Submarine (2023)". Box Office Mojo. IMDb. Retrieved 23 April 2023.
  2. ^ "Detective Conan: Iron Submarine Trailer Teases Gin Showdown". ComingSoon.net (në anglisht). 28 dhjetor 2022. Marrë më 24 prill 2023.
  3. ^ "26th Detective Conan Anime Film's Teaser Visual Reveals Kurogane no Submarine Title, Staff, April 14 Opening". Anime News Network (në anglisht). 29 nëntor 2022. Marrë më 24 prill 2023.
  4. ^ Voice Actress Miyuki Ichijo Dies of Multiple Organ Failure at 76