Jump to content

Ryotaro Okiayu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ryotaro Okiayu (置鮎 龍太郎 Okiayu Ryōtarō) ka lindur më 17 nëntor 1969 dhe është një dublues japonez (seiyu). I lindur në Fukuoka, Japoni, ai është i njohur për rolet e tij në anime të tilla si Kunimitsu Tezuka ne filmin anime The Prince of Tennis, Kevin Mask në filmin anime Kinnikuman Nisei e të tjerë, duke arritur numrin e dublimeve deri në 181. Gjithashtu ai ka marrë pjesë në dublimin e shumë filmave dhe lojrave vizuale. Për momentin është i punsuar nga firma japoneze Aoni Production.


Puna e tij si dublues

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Meisuke Nueno dhe Nūbē në Jigoku Sensei Nūbē
 • Kaku në One Piece
 • Akio Yamagami në Sister Princess
 • Andrew Waltfeld në Gundam SEED dhe Gundam SEED Destiny
 • Treize Khushrenada në Gundam Wing
 • Franz Heinel në Future GPX Cyber Formula
 • Katsuhiko Jinnai në El Hazard
 • Shigure Sohma në Fruits Basket
 • Scar në Fullmetal Alchemist
 • Byakuya Kuchiki në Bleach
 • Reever Wenhamm në D.Gray-man
 • Watanabe në Excel Saga
 • Kurei në Flame of Recca
 • K në Gravitation
 • Brad Crawford në Weiss Kreuz
 • Inouva në Magic Knight Rayearth
 • Yuu Matsuura në Marmalade Boy
 • Kazuharu Fukuyama në Girls Bravo
 • Kentaro Sakata në Love Hina
 • Kentaro Sakata në Love Hina Again
 • Aoi Rokusho në Naruto
 • Dark Mousy në D.N. Angel
 • Takuro Kimura dhe Mr.Longhair në Di Gi Charat
 • Nagare Akatsuki në Nadesico
 • Abel në Fire Emblem
 • Kunimitsu Tezuka në Tennis no Oujisama (The Prince of Tennis)
 • Issei në Please Save My Earth
 • Yuuji, Achiral, dhe George në Sailor Moon
 • Tiger's Eye në Sailor Moon SuperS
 • Gemini Saga dhe Gemini Kanon në Saint Seiya: Hades
 • Mitsui Hisashi në Slam Dunk
 • Hiroto Honda (a.k.a. Tristan Taylor) në Toei's Yu-Gi-Oh!
 • Vincent Bari dhe Seitaro Takamine in Konjiki no Gash Bell!!
 • RhodoKnightmon në Digimon Frontier
 • Kevin Mask në Kinnikuman II Sei
 • Rodimus Convoy në Transformers Superlink
 • Wolx Hound në Erementar Gerad
 • Blues (Protoman) në Lojrat seri të Rock Man dhe OVA Rock Man: Wish Upon a Star
 • Masato Ikeda në Here is Greenwood
 • Shinomiya Kouji në Gakuen Heaven
 • Morimura Yuki në Fujimi Orchestra
 • Kai Nagase në Suki na Mono wa Suki Dakara Shōganai!
 • Vamp Vamp në Metal Gear Solid series
 • Zero në Rockman X që nga X4 deri te X8/Command Mission
 • Blues në Rock Man 8: Metal Heroes dhe Rockman Kiki Ippatsu!! CD drama
 • Alucard në Castlevania: Symphony of the Night
 • Arikado në Castlevania: Aria of Sorrow and Castlevania: Dawn of Sorrow
 • Krelian në Xenogears
 • Kunimitsu Tezuka në Prince of Tennis
 • Ronfar në Lunar: Eternal Blue and Lunar 2: Eternal Blue
 • Lee Chaolan në Tekken 5
 • Roy Bromwell në Rival Schools
 • Captain Commando dhe Taira No Kagekiyo në Namco X Capcom
 • Baron në Shining Force Neo
 • Randius në Langrisser IV dhe Langirsser V
 • Ernest Lyell në Growlanser dhe Growlanser II: The Sense of Justice
 • Dymlos në Tales of Destiny dhe Tales of Destiny 2
 • Setzer Gabbiani në Kingdom Hearts II
 • Synbios dhe Julian në Shining Force III
 • Alfonso në Eternal Arcadia
 • Oda Nobunaga në Kessen III
 • Toyotomi Hideyoshi në Sengoku Basara 2
 • Raides F. Branstein në Super Robot Wars
 • Nero në Dirge of Cerberus (Final Fantasy VII)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]