Jump to content

Ran Mouri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ran Mouri ((毛利 蘭, Mōri Ran) është një nxënëse e shkollës së mesme Teitan i klasës 2-B, e cila aktualisht është Kapitene e Klubit të Karatesë të shkollës së mesme Teitan dhe shoqja e fëmijërisë dhe interesi romantik i Shinichi Kudo. Ajo është protagonistja femër në anime dhe manga Detektivi Konan.

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ran është një shoqe fëmijërie e Shinichi Kudo, ajo është gjithashtu vajza e Kogoro Mouri dhe Eri Kisaki. Ajo u takua fillimisht me Shinichi në kopshtin e fëmijëve ku ai i kërkoi asaj t'i jepte një distinktiv Sakura të bërë nga ajo.

Kur Ran ishte në klasën e parë, ajo ndoqi Shinichi natën dhe ata hynë fshehurazi në shkollën fillore Teitan natën për të zbuluar të vërtetën pas një thashetheme përbindëshi që mbante kapelë. Ata takuan një individ misterioz në bibliotekën e shkollës, i cili bëri një shaka të keqe me ta përpara se të dorëzonte një kod brenda një portofoli prej lëkure.

Me ndihmën e Agasës, Shinichi dhe Ran e zgjidhën pjesërisht çështjen dhe Shinichi filloi ta thërriste Ran në mënyrë joformale me emrin e saj të parë. Në të njëjtin vit, Ran takoi Fusae Campbell, i cili po priste të shihte nëse Agasa do të shfaqej në vendin e tyre të premtuar të takimit. Fusae i jep Ranit ombrellën e saj dhe i kërkon Ranit të blejë një nga çantat e saj të stilistëve kur ajo të rritet.

Një vit para se Shinichi të bëhej Conan Edogawa, Ran iu bashkua Shinichit në një udhëtim për të vizituar prindërit e tij në Nju Jork (babai i saj ishte i angazhuar ndryshe nga një udhëtim në komunitet). Ajo ishte atje kur Shinichi zgjidhi çështjen e tij të parë dhe fitoi njohjen si detektiv. Ata takuan Yukiko Kudo, nënën e tij dhe shoqen e saj aktore, Sharon Vineyard.

Më vonë atë mbrëmje, ajo u takua me Shuichi Akai, i cili e paralajmëroi se ishte një vrasës serial në lëvizje në zonë. Ran më vonë u takua me Vermouth i maskuar si vrasësi serial. Vermouth do të kishte rënë për vdekje, por Ran e kapi për krahun dhe Shinichi e ndihmoi të tërhiqte Vermouth drejt sigurisë. Për shkak të kësaj, Vermouth i dha Ran dhe Shinichi pseudonimet "Angel" dhe "Cool Guy", përkatësisht. Ishte gjatë këtij udhëtimi që Ran kuptoi ndjenjat e saj të vërteta për Shinichi, duke kuptuar më në fund se ajo ishte e dashuruar me të.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ran është një person i sjellshëm dhe i kujdesshëm, por ajo mund të jetë e frikshme agresive dhe e ashpër dhe ka një personalitet shumë dërrmues, duke qenë në gjendje të frikësojë njerëzit kur zemërohet. Ajo kujdeset për ata që do dhe është gjithashtu e duruar, e sjellshme dhe edukuese.

Ran është dikush që e vlerëson jashtëzakonisht jetën. Edhe nëse është jeta e dikujt që kërcënon të sajën. Kjo u dëshmua gjatë udhëtimit të saj në Nju Jork me Shinichi, pavarësisht se një Vermouth i maskuar nga vrasësi serial i tërhoqi një armë, ajo nuk mendoi dy herë për ta shpëtuar kur Vermouthi do të vdiste; Një shembull tjetër është kur agjencia e detektivëve u mor peng nga një burrë i lidhur me bomba, ajo mbylli perdet për të parandaluar që snajperët e policisë nëpër ndërtesë të qëllojnë pengmarrësin.

Ran është gjithashtu e guximshme dhe e shkathët kur dëshiron dhe e ka shpëtuar Conan nga telashet. Ajo ka qëndruar e guximshme, e qëndrueshme, e sigurt dhe e qetë në shumë situata që do të shkaktonin që të tjerët të qëndronin të ngrirë nga frika, si për shembull kërcënimi me armë ose rrethimi nga flakët. Megjithatë, ajo ka një frikë të paarsyeshme nga e mbinatyrshmes dhe nuk është adhuruese e asgjëje që lidhet me zhanrin horror dhe mund të mos jetë gjithmonë në gjendje të luftojë nëse është shumë e frikësuar, si kur një burrë i fashuar e sulmon dhe ngrin nga frika dhe ajo nuk mundi. Përgjigju sulmit.

Ran mund të jetë gjaknxehtë dhe shpesh do të nxirrte përfundime dhe do të vepronte sipas impulseve kur përfshihen njerëzit për të cilët ajo kujdeset dhe do të shprehte një temperament të ashpër kur ajo bëhet dyshuese për një person. Një shembull është kur ajo supozon se Shinichi ishte fshehur në shtëpinë e një vajze të quajtur Ryoko, e cila pretendon se e kishte puthur Shinichi. Një herë tjetër është kur ajo beson se nëna e saj kishte një lidhje pasi e kishte parë në një foto me një burrë të panjohur dhe do të përdorte karate për ata që ajo percepton se u kanë bërë keq njerëzve.

Ran është e vetë-mjaftueshme për moshën e saj pasi babai i saj Kogoro është shpesh i dehur dhe i papërgjegjshëm. Ajo merret me shumë nga çështjet financiare të familjes Mouri dhe të gjitha gatimet dhe punët e shtëpisë. Ajo gjithashtu siguron që Kogoro të mos lirojë në punën e tij, të jetë në sjelljen e tij më të mirë për takimet me klientët dhe ajo shpesh përshëndet dhe ofron pije freskuese për klientët e mundshëm. Ajo gjithashtu përpiqet vazhdimisht të ribashkojë babanë dhe nënën e saj, megjithëse me pak sukses, falë kokëfortësisë së ndërsjellë të të dy prindërve.

Ran është shumë e përulur për atraktivitetin e saj natyror, duke mos e përdorur kurrë në avantazhin e saj, edhe kur burrat rregullisht përpiqen të flirtojnë me të. Në të njëjtën kohë, ajo madje mund të jetë e pavëmendshme ndaj interesit të burrave për të, shpesh për acarimin e Sonokos, i cili beson se ajo priste që Shinichi të jetë e pashpresë. Nëse vihet në dijeni, Ran nuk përgjigjet në natyrë për shkak të ndjenjave të saj për Shinichi.

Megjithatë, Ran mund të jetë emocionale dhe mungesa e Shinichi ka ndikuar shumë tek ajo dhe ajo ka vuajtur shumë dhimbje emocionale. Ajo shmang që Shinichi të zgjedhë mes saj dhe çështjes së tij të rëndësishme, gjë që është e pamundur për shkak se Shinichi nuk mund të kthehej dhe ajo vazhdon të presë që Shinichi të përfundojë çështjen dhe duke besuar në premtimin e tij se do të kthehet pavarësisht se mungesa e tij vazhdonte ta shqetësonte Ran.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ran është mjaft inteligjente. Ajo ishte në gjendje të zgjidhte vetë disa raste.

Aftësia më e dukshme e Ranit është aftësia e saj e madhe në artet marciale; ajo është një rrip i zi në karate, si dhe kapitene e ekipit dhe njëshe e ekipit të saj të shkollës së mesme me aftësi të mjaftueshme për të fituar turne rajonal në grupmoshën e saj.