Magneto (Marvel Comics)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Magneto (emri i lindjes: Max Eisenhardt; alias: Erik Lehnsherr dhe Magnus) është një personazh që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga Marvel Comics, zakonisht në bashkëpunim me X-Men. Krijuar nga shkrimtari Stan Lee dhe artisti/bashkë-shkrimtari Jack Kirby, personazhi u shfaq për herë të parë në The X-Men #1 (kopertina e datës shtator 1963) si një kundërshtar i X-Men.

Personazhi është një mutant i fuqishëm, një nga nënllojet imagjinare të njerëzimit të lindur me aftësi mbinjerëzore, i cili ka aftësinë të gjenerojë dhe kontrollojë fusha magnetike. Magneto i konsideron mutantët si evolucionarisht superiorë ndaj njerëzve dhe refuzon mundësinë e bashkëjetesës paqësore njeri-mutant; fillimisht ai synonte të pushtonte botën për t'u mundësuar mutantëve, të cilëve ai i referohet si Homo superior, të zëvendësonin njerëzit si specie dominuese. Shkrimtarët që atëherë kanë nxjerrë në pah origjinën dhe motivimet e tij, duke e zbuluar se është një i mbijetuar i Holokaustit, metodat ekstreme dhe filozofia cinike e të cilit rrjedhin nga vendosmëria e tij për të mbrojtur mutantët nga vuajtja e një fati të ngjashëm në duart e një bote që i frikësohet dhe i persekuton ata. Ai është një mik i profesorit X, udhëheqësit të X-Men, por filozofitë e tyre të ndryshme shkaktojnë një përçarje në miqësinë e tyre ndonjëherë. Roli i Magneto-s në komike ka përparuar nga supervillani në antihero në superhero, pasi ka shërbyer si një aleat i rastësishëm dhe anëtar i X-Men, madje duke udhëhequr New Mutants për një kohë si drejtor i Shkollës Xavier për të Rinjtë e talentuar.

Shkrimtari Chris Claremont, i cili filloi historitë e Magneto-s, e modeloi personazhin sipas liderit të atëhershëm të opozitës izraelite Menachem Begin,[1] me komentuesit e mëvonshëm që e krahasuan personazhin me liderin amerikan të të drejtave civile Malcolm X[2][3] dhe themeluesin e Lidhjes së Mbrojtjes Hebraike Meir Kahane.[4][5] Magneto kundërshton qëndrimin pacifist të profesorit X dhe shtyn për një qasje më agresive për arritjen e të drejtave civile për mutantët.

Ian McKellen ka portretizuar Magneton në filma të ndryshëm që nga X-Men në 2000, ndërsa Michael Fassbender ka portretizuar një version më të ri të personazhit në filmat prequel që nga X-Men: First Class në 2011. Të dy aktorët portretizuan mishërimet e tyre përkatëse në X-Men : Ditët e së kaluarës së së ardhmes.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Foege, Alex (17 korrik 2000). "The X-Men Files". New York Magazine. Vox Media, LLC. Marrë më 4 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Godoski, Andrew (2011-06-01). "Professor X And Magneto: Allegories For Martin Luther King, Jr. And Malcolm X". Screened. Arkivuar nga origjinali më 2011-06-18. Marrë më 2016-05-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Shutt, Craig (gusht 1997). "Bad is Good". Wizard. Nr. 72. fq. 38. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "(Orthodo)X-Men, On Screen and Off, Irving Greenberg, Jewish Daily Forward, 13 June 2003". Forward.com. 2003-06-13. Marrë më 2012-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Ami Eden (2003-05-23). "(Orthodo)X-Men". Jewish Daily Forward. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)