Mahir el-Muekli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maher Mueqly
U lind në7 janar, 1969
Kombësiaarab
PunësimiImam

Maher bin Hamad Al Mueaqly (Arabisht الشيخ ماهر بن حمد المعيقلي) lindi më 7 janar 1969 në Medinë në Arabinë Saudite, ai është imam Xhaminë e MadheMekë.


Familja e Maherit është prej Yanbu, babai i tij i përket prej fisit al Mueaqly. Nëna e tij Sa'imah bint Mahmud al-Sisi, është prej fisit Hijazi në Medinë. Disa thojnë që nëna e tij ishte imigruese prej Pakistanit sidoqoftë ky është falsë siq ka thënë vëllai i tij.

Maheri ka katër fëmijë, dy djem dhe dy vajza. Në vitin 2014, Maheri vizitoi Kirgistanin me 14-16 maj si mysafir.