Makarov PM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Makarov
Пистолет Макарова.png
Makarov PM (1977)
Tipi Pistoletë gjysëmautomatike
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1951–tani
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Nikolay Makarov
Prodhuesi Izhevsk Mechanical Plant (Rusi), Simson (Gjermani), Arsenal AD (Bullgari), Norinco (Kinë)
Prodhuar 1951–tani
Specifikimet
Pesha 730g
Gjatësia 161.5mm
Tyta Gjatësia 93.5mm
Gjërësia 29.4mm

Fishekë 9x18mm Makarov
Funksionimi me pasgoditje
Shpejtësia e fishekut 315m/s
Rrezja efektive 50 m
Sistemi i ushqimit Karikator me 8 fishekë, në disa modele të reja ka dhe me 10 dhe 12 fishekë
Shënjestruesi i rregullueshëm


Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Makarov PM – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale