Makarov PM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Makarov
Пистолет Макарова.png
Makarov PM (1977)
TypePistoletë gjysëmautomatike
Place of originBashkimi Sovjetik
Service history
In service1951–tani
Production history
DesignerNikolay Makarov
ManufacturerIzhevsk Mechanical Plant (Rusi), Simson (Gjermani), Arsenal AD (Bullgari), Norinco (Kinë)
Produced1951–tani
Specifications
Mass730g
Length161.5mm
Barrel length93.5mm
Width29.4mm

Cartridge9x18mm Makarov
Actionme pasgoditje
Muzzle velocity315m/s
Effective firing range50 m
Feed systemKarikator me 8 fishekë, në disa modele të reja ka dhe me 10 dhe 12 fishekë
Sightsi rregullueshëm

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Makarov PM – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale