Pistoleta Makarov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Makarov
Makarov PM (1977)
TypePistoletë gjysëmautomatike
Place of originBashkimi Sovjetik
Service history
In service1951–tani
Production history
DesignerNikolay Makarov
ManufacturerIzhevsk Mechanical Plant (Rusi), Simson (Gjermani), Arsenal AD (Bullgari), Norinco (Kinë)
Produced1951–tani
Specifications
Mass730g
Length161.5mm
Barrel length93.5mm
Width29.4mm

Cartridge9x18mm Makarov
Actionme pasgoditje
Muzzle velocity315m/s
Effective firing range50 m
Feed systemKarikator me 8 fishekë, në disa modele të reja ka dhe me 10 dhe 12 fishekë
Sightsi rregullueshëm

Pistoleta Makarov ose PM (Ru: Пистоле́т Мака́рова, tr. Pistolét Makárova, IPA: [pʲɪstɐˈlʲet mɐˈkarəvə], lit. 'Pistola e Makarov') është një pistoletë gjysmë automatike sovjetike. Nën udhëheqjen e projektit të Nikolai Fyodorovich Makarov, ajo u bë arma anësore standarde e ushtrisë të Bashkimit Sovjetik dhe krahu anësor Militsiya në 1951.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Makarov PM – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale