Makemake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Makemake dhe hëna e saj (Teleskopi Hapësinor Hubble)

Makemake (simboli: 🝼)[1] është planet xhuxh, një nga pesë planetët xhuxhe te klasifikuar nga IAU (International Astronomical Union) Unioni Astronomik Ndërkombëtar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ JPL/NASA (2015-04-22). "What is a Dwarf Planet?". Jet Propulsion Laboratory (në anglisht).