Mali i Koznikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mali i Koznikut është një mal dhe majë mali në Kosovë. Ai është i vendosur në pjesën perëndimore të vendit, 50 kilometra në perëndim të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë. Lartësia e majës së Malit të Koznikut është 987 metra mbi nivelin e detit, ose 140 m mbi terrenin përreth. Gjerësia e bazës së Malit të Koznikut është 1.5 kilometra.[1][2]

Relievi përreth Koznikut është kodrinor në juglindje, por në veriperëndim është i sheshtë. Pika më e lartë e afërt është 1.026 metra mbi nivelin e detit, 4.4 km në jug të Koznikut. Rrethinat e Koznikut, janë të populluara mjaftë mirë, me 222 banorë për kilometër katror. Qyteti më i afërt i madh është Gjakova, 17.8 km në jugperëndim të Koznikut. Rrethinat rreth Koznikit paraqesin një mozaik të tokës bujqësore dhe vegjetacionit natyror.[3]

Temperatura mesatare vjetore është 12 ° C. Muaji më i ngrohtë është gushti, kur temperatura mesatare është 24 ° C, dhe më i ftohti është janari, me -3 ° C. Mesatarja e të reshurave vjetore është 1 221 milimetra. Muaji me të reshurat më të mëdha të shiut është prilli, me një mesatare prej 168 mm reshje, ndërsa muaji me më sëë paku të reshura është gushti, me 22 mm reshje. [4][5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Koznik hos Geonames.org (cc-by); post uppdaterad 2012-01-19; databasdump nerladdad 2015-05-23
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)