Mali i Shebeniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shebenik, as seen from the north

Shebeniku ështe nje mal i madh i cili ndodhet në parkun Shebenik-Jabllanice në lindje të Shqiperis. Parku Shebenik-Jabllanicë ka shumë maja mbi 2,000 m (6,562 ft). Më e larta është maja e Shebenikut në 2,253 m (7,392 ft) mbi nivelin e detit. Ndodhet në veri-lindje të Shebenikut. Rreth kësaj maje ka një numër liqenesh të vegjël dhe të mëdhenj malorë. Mali Shebenik ndodhet në perëndim të malit Jablanica dhe në veriperëndim të liqenit të Ohrit. Shebenik ka një rëndësi të madhe për ruajtjen e jetës së egër, veçanërisht sepse është një shtëpi për Rrëqebullin e rrallë Euroaziatik.

Vendbanimin më të madh pranë Shebenikut e ka qyteti i Librazhdit.

Liqene[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Masivi malor Shebenik përmban rreth nëntë liqene të vegjël akullnajorë. Më i madhi prej të cilëve quhet Liqeni i Rajçës. Ndodhet në shpatet lindore të malit dhe është gjithashtu liqeni më jugor në Shebenik. Gjatësia e Liqenit të Rajcës është rreth 220m dhe gjerësia është rreth 160m.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Elbasan-geo-stub

Koordinatat: 41°12′V 20°28′L / 41.2°V 20.47°L / 41.2; 20.47