Manal al-Sharif

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manal al-Sharif

Manal al-Sharif (lindi më 25 prill 1979) është aktiviste për të drejtat e grave nga Arabia Saudite i cili filloi fushatën që femrat të kenë të drejtë të vozisin në vitin 2011. Më parë ka bërë një film duke vozitur, Wajeha al-Huwaider e filmoi Manalin duke vozitur si pjesë të fushatës. Videoja e saj u postua edhe në Youtube dhe Facebook.