Jump to content

Manastiri i Batalhas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manastiri i Batalhas
Emri amëtar
Portugalisht: Mosteiro da Batalha
Manastiri Batalha është një nga vendet më të rëndësishme gotike në Portugali.
LlojiKishë
VendndodhjaBatalha, Portugali
Koordinatat39°39′33″N 08°49′34″W / 39.65917°N 8.82611°W / 39.65917; -8.82611
Emri zyrtar: Manastiri i Batalhas
LlojiKulturor
Kritereti, ii
Përcaktuar1983 (mbledhja e 7-të)
Nr. i referencës264
Shteti palëPortugalia
RajoniEvropë dhe Amerikë e Veriut

Manastiri i Batalhas (Portugalisht: Mosteiro da Batalha), fjalë për fjalë Manastiri i Betejës, është një manastir domenikane në famullinë civile të Batalha, në rrethin e Leirisë, në Rajonin Qendror të Portugalisë. Fillimisht dhe i njohur zyrtarisht, si Manastiri i Shën Marisë së Fitores (Portugalisht: Mosteiro de Santa Maria da Vitória), u ndërtua në përkujtim të Betejës së Aljubarrota të vitit 1385 dhe do të shërbejë si kisha varrimi të mbretërve portugezë të shekullit të 15-të, të dinastisë Aviz.  Ky është një nga shembujt më të mirë dhe origjinalë të arkitekturës gotike të vonshme në Portugali, e ndërthurur me stilin manuelinë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manastiri i Santa Maria da Vitória.

Manastiri u ndërtua për të falënderuar Virgjërën Mari për fitoren portugeze mbi Kastilianët në betejën e Aljubarrota në vitin 1385, duke përmbushur një premtim të Mbretit John I të Portugalisë. Beteja i dha fund krizës 1383-85.

U deshën rreth një shekulli për të ndërtuar, duke filluar në 1386 dhe duke përfunduar rreth vitit 1517, që përfshin mbretërimin e shtatë mbretërve. U deshën përpjekjet e pesëmbëdhjetë arkitektëve (Mestre das Obras da Batalha), por për shtatë prej tyre titulli nuk ishte më shumë se një titull nderi i dhuruar. Ndërtimi kërkonte një përpjekje të madhe, duke përdorur burime të jashtëzakonshme të burrave dhe materialeve. Teknika të reja dhe stile artistike, të panjohura deri tani në Portugali, u vendosën.

Salla e manastirit të manastirit.

Puna filloi në 1386 nga arkitekti portugez Afonso Domingues i cili vazhdoi deri në 1402. Ai e hartoi planin dhe shumë nga strukturat në kishë dhe në manastir janë veprimi i tij. Stili i tij ishte në thelb Gotike Rayonant, megjithatë ka ndikime nga Periudha Perpendikulare Angleze. Ka ngjashmëri me fasadën e York Minster dhe si dhe disa pjesë të tjera me katedralen Canterbury.

Ai u pasua nga Huguet nga 1402 në 1438. Ky arkitekt, i cili me gjasë kishte origjinë katalunase, paraqiti stilin e stilit gotik Flamboyant. Kjo manifestohet në fasadën kryesore, në kupolën katror, në Faltoren e Themeluesit, në strukturën themelore të Kishave të Papërsosura dhe në skajet veriore dhe lindore të manastirit kryesor. Ai ngriti lartësinë e sallës në 32.46 m. Duke ndryshuar përmasat që ai bëri, brendësia e kishës duket edhe më e ngushtë. Ai gjithashtu përfundoi transeptin, por vdiq para se të mund të përfundojë Faltorja e Papërsosur.

Pamje anësore e manastirit dhe statujës së Nuno Álvares Pereira.

Gjatë sundimit të Afonso V të Portugalisë, arkitekti portugez Fernão de Évora vazhdoi ndërtimin midis vitit 1448 dhe 1477. Ai shtoi katedralen e Afonso V. Ai u pasua nga arkitekti Mateus Fernandes i Vjetri në periudhën 1480-1515. Ky mjeshtër i stilit Manueline punoi në portalin e Kishës së Papërsosur. Së bashku me të famshmin Diogo Boitac ai realizoi vizatimet e arkadave në Claustro Real. Puna në manastir vazhdoi në sundimin e Gjonit III të Portugalisë me shtimin e tribunës së Rilindjes (1532) nga Joao de Castilho. Ndërtimi ndaloi, kur mbreti vendosi të vinte të gjitha përpjekjet e tij në ndërtimin e Manastirit Jerónimos në Lisbonë.

Tërmeti i vitit 1755 bëri disa dëme, por dëme shumë më të mëdha u shkaktuan nga trupat napoleonike të Marshall Massenës, që e shkarkuan dhe dogjën kompleksin në 1810 dhe 1811. Kur Dominikanët u dëbuan nga kompleksi më 1834, kisha dhe manastiri u braktisën Dhe u la të bjerë në rrënojat.

Në 1840, mbreti Ferdinand II i Portugalisë filloi një program restaurimi të manastirit të braktisur dhe të shkatërruar, duke shpëtuar këtë xhevahir të arkitekturës gotike. Restaurimi do të zgjaste deri në vitet e hershme të shekullit të 20-të. Një nga arkitektët e fundit ishte mjeshtri i gurit Jose Patrocinio de Sousa përgjegjës për rindërtimin e manastirit. Është shpallur një monument kombëtar në vitin 1907. Në vitin 1980 manastiri u shndërrua në një muze.

Konventa Batalha u shtua në 1983 nga UNESCO në listën e saj të vendeve të Trashëgimisë Botërore.

Pamje e përparme e Manastirit të Batalhas

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detaj i portalit kryesor me tympanum dhe archivolts
Nave dhe kori

Manastiri qëndron larg nga të gjithë qytetin, dhe ndonëse disa nuk e pëlqejnë vendosjen e hoteleve të reja nga ana e saj, ata gjithmonë mund të shijojnë shtëpitë interesante të shekullit të 18-të, dritaret "gijotinë" dhe portalin madhështor Manueline të kishës kryesore. Kjo është një nga pjesët më interesante të arkitekturës gotike dhe Manueline brenda vendit.

Manastiri i zbukuruar është ndërtuar me gurë gëlqerorë nga Porto de Mós, që janë bërë okër të verdhë gjatë kohës. Ajo ka një stil origjinal portugez, një përzierje e arkitekturës gotike rayonnant dhe flamboyant të kombinuar me elementë të fuqishëm të Perpendikularit Anglez, që i gjen paralelisht në disa vende në Evropë. Ashtu si me të gjitha kishat dominikane, kjo kishë nuk ka kullë të kambanës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Monastery of Batalha: English guide {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Grove Dictionary of Art, 1996 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • The Rough Guide to Portugal {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Portugal - De Arbeiderspers {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]