Jump to content

Marangozi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Punime marangozi në Indi
Punime tradicional në Itali

Marangozllëku (mjeshtëri e marangozit, zdrukthtari ose karpentieri) është një zanat në të cilën puna kryesore e kryer është prerja, formësimi dhe instalimi i materialeve të ndërtimit gjatë ndërtimit të ndërtesave, anijeve, urave të drurit, kallepave betoni, etj. Marangozët tradicionalisht punonin me dru natyral dhe bënin punë më të vrazhda të tilla si korniza, por sot përdoren edhe shumë materiale të tjera dhe nganjëherë zanatet më të bukura të bërjes së kabineteve dhe ndërtimit të mobiljeve konsiderohen si zdrukthtari.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Carpentry" . Encyclopædia Britannica (në anglisht). Vëll. 5 (bot. 11th). 1911.
  • The Institute of Carpenters (England)
  • Carpenters entry in the Occupational Outlook Handbook of the Bureau of Labor Statistics of the United States Department of Labor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]