Marc-Michel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Potreti i Marc-Michel nga Lhéritier

Marc-Antoine-Amédée Michel (22 korrik 1812 - 12 mars 1868) i njohur ndryshe si Marc-Michel, ishte poet, dramaturg dhe gazetarë francezë. Ai i filloi studimet e tij në Aix-en-Provence në vitin 1821 në kolegjin Saint-Louis.