Marcia Barrett

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marcia Barrett
U lind në14.10.1948
Saint Catherine Parish, Jamaica
ProfesioniKëngëtare
Vite aktiviteti1970–present
Faqja në rrjetOfficial Web page

Marcia Barrett (lindur më 14 tetor të vitit 1948, Shën Katerina Parish, Xhamajka) është një nga këngëtaret origjinale me grupin vokal Boney M.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barrett ka lindur në Xhamajka; prindërit e saj e çuan atë në Croydon të Anglisë në vitin 1963. Në fund të viteve 1960 ajo u shpërngul në Gjermani, ku ajo u bashkua me një grup dhe udhëtoi me Karel Gott dhe Rex Gildo. Në vitin 1971 ajo nënshkroi me Metronome Records dhe bëri regjistrimin e saj të parë, "Mund të jetë dashuri", shkruar nga Drafi Deutscher. Shitur pak, por ajo vazhdoi të turne me këngë të tilla si "Biri i një njeriu predikues", "Oh Happy Day" dhe "Big Spender".[1]

Epoka e Boney M.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1975 u bashkua me Boney M., një grup modelësh dhe kërcimtarësh, për të bërë shfaqje diskoteke dhe televizive të "Baby Do You Wanna Bump", një këngë e regjistruar nga producentja e regjistrimeve Frank Farian. Singëlli u shit në vendet e Beneluksit. Kur këngëtarja Claudja Barry u largua në fillim të vitit 1976, Barret sugjeroi një zëvendës Xhamaikan Liz Mitchell. Mitchell ishte një këngëtare, dhe Farian e angazhoi atë dhe Barrett për të bërë një regjistrim pasues, "Daddy Cool". Ata regjistruan albumin e parë të Boney M., Take The Heat Off Me, në vitin 1976. Pas një shfaqjeje në programin televiziv gjerman Musikladen në shtator, grupi ishte në Listat në të gjithë Evropën dhe një seri këngësh dhe albumesh hit i ndoqën gjatë dekadës së ardhshme. Boney M. numëronte katër anëtarë zyrtarë, por vetëm Barrett dhe Liz Mitchell ishin në studion e regjistrimit kur shënimet e Boney M. u regjistruan. Frank Farian (dhe, nga vit 1982 deri në vitin 1985, Reggie Tsiboe) siguroi vokalin mashkullor që Bobby Farrell imitonte në skenë. Ndërkohë që Mitchell konsiderohej si këngëtarja kryesore, për shkak të numrit më të madh të këngëve në të cilat ajo luajti rolin kryesor, Barrett kontribuoi harmoni në të gjitha këngët e njohura të grupit dhe ndau udhëheqjen me Mitchell në hite si "Ma Baker", " Rasputin "dhe" Gotta Go Home ". Ajo gjithashtu udhëhoqi në disa këngë në secilën nga albumet e studimit të grupit deri në albumin e Krishtlindjeve (1981), duke përfshirë edhe titullin e albumit të parë Take Me Heat dhe "Lovin 'ose Leavin'". Këto u lançuan gjithashtu si një solo e Barrett në vitin 1977. Ajo këndoi vokalin udhëheqës në "Belfast", një këngë që ajo kishte interpretuar në vitet e saj solo, e cila u bë singëlli i saj i dytë nga albumi i dytë Love for Sale; ishte një hiti numër 1 gjerman dhe një hit Evropian Top 10. Në atë album ajo gjithashtu performoi "Lover Silent".

Në vitin 1983, Barrett u prezantua me Eddy Grant i cili prodhoi demos me të për CBS. Farian i kujtoi asaj se ajo ishte ende kontraktualisht e angazhuar te Boney M. Në albumin e shtatë të tij Ten Thousand Lightyears, përveç një pjese të shkurtër solo në "Wild Planet", ajo dëgjohet vetëm herë pas here në vokal mbështetës. Në albumin e fundit të tyre "Eye Dance", ajo mezi dëgjohet ndryshe nga "Got Cha Loco" dhe në albumin remix të bashkimit të grupit, Greatest Hits të të gjitha kohëve - Remix '88, zëri i saj u zvogëlua në shumicën e pjesëve. Pas largimit të Liz Mitchell gjatë turneut të vitit 1989, Madeleine Davis u bashkua me grupin. Kur Farian njoftoi se nuk do të bënte ndonjë regjistrim të ri, grupi shkoi në Francë për të regjistruar "Gjithkush dëshiron të luajë si Josephine Baker" me producentin Barry Blue. Ajo bëri të gjitha zërat kryesorë dhe mbështetës në anën A, por Farian tërhoqi të singëllin, i zemëruar që grupi e përdori emrin Boney M. Pas një çështje gjyqësore në vitin 1990, anëtarët e grupit vazhduan të ndarë.

Jeta pas Boney M.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Jeta pas Boney M. - i dashur, unë kam kaluar nëpër ferr dhe përtej", tha Barrett në një intervistë radioje në nëntor të vitit 2001. Pasi grupi u nda në vitin 1990, Barrett po regjistroi këngë në Munih kur u diagnostikua me kancer. Ajo kishte një përsëritje të sëmundjes së saj dhe nuk ishte në gjendje të punonte. Më në fund, në vitin 1997, ajo filloi të punojë me producentin Scott Christina në këngë valle. Albumi që rezultoi, Survival, u shfaq në nëntor të vitit 1999. Dy këngë të reja, një solo nga Boney M.'s No. 1 hit "Rivers of Babylon" dhe një këngë e re e quajtur "Seasons" u luajtën në një radio në Holandë, por asnjëra nuk u lançua. Në vitin 2003, një përfitim EP No War! Paqja dhe Dashuria u lançu si një protestë kundër ndërhyrjes ushtarake amerikane në Irak dhe krijoi 295 dollarë për bamirësinë e Luftës së Fëmijëve.

Sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barrett bëri albumin e saj të dytë,Come into My Life, në vitin 2005. Ai përfshiu një cover të "Hey Joe", një version i ri i "Belfast", si dhe regjistrimet origjinale të shkruara nga ajo dhe burri i saj Marcus. Përveç kësaj, një kopertinë e "Albatros" instrumentale të Fleetwood Mac, për të cilën Barrett ishte lejuar të shtonte edhe tekstet e veta nga kompozitori Peter Green dhe këngën "Rip It Up", ishin gjithashtu pjesë e listës së këngëve. Ajo tani udhëton me versionin e saj të Boney M. Ajo u ribashkua me Liz Mitchell dhe Frank Farian në premierat në Londër dhe Berlin të muzikës Daddy Cool, megjithëse ajo nuk këndoi në regjistrimin e ri "A Moment of Love. Në tetor të vitit 2007, ajo hodhi poshtë një këngë për albumin Disco 2008, një projekt nga producentja e muzikës britanike Ian Levine. Në tetor, ajo dhe Boney M. u ftuan nga Presidenti Mikhail Saakashvili për të performuar në Osetinë e Jugut.[2]

Më 8 mars të vitit 2008, Barrett luajti me grupin e saj në bazën e pallatit në Bangalore të Indisë si "Boney M. në bashkëpunim me Marcia Barrett". Në vitin 2009, ajo filloi Xoah Records. Lançimi i parë në etiketë ishte një remix i këngës së saj Survival "Seeing is Believing", të lançuar më 6 mars të vitit 2009, e ndjekur nga "Unë nuk e di pse". Ndërsa albumi i tretë i saj solo Strange Rumors që ishte njoftuar se do të dilte, u ndalua kur ajo u godit nga një tjetër periudhë e kancerit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Marcia Barrett of Boney M." Marcia Barrett of Boney M. Marrë më 13 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Entertainment | 'Boney M' on Georgia's frontline". BBC News. Marrë më 13 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)