Jump to content

Marco Bellocchio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marco Bellocchio

Marco Bellocchio lindur në Bobbio, pranë Piaçencës, më 9 nëntor 1939, regjisor filmi, skenarist dhe aktor. Filloi studimet për filozofi në Milano, por pastaj vendosi të hyjë në shkollën e filmit. Filmin e parë, “Grushte në xhepa” (Pugni in tasca) e xhiroi në pronën e familjes në vitin 1965, me fondet e familjarëve. Impaktin e madh mbi kinemanë radikale italiane e pati në mesin e viteve ’60 kur ishte shok me Pasolinin. Në vitin 1968, hyri në Bashkimin Komunist dhe filloi të bënte kinematografi politike militante. Në 1991 fitoi Ariun e Argjendtë – Çmimin Special të Jurisë në Festivalin e 41-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, me filmin “Dënimi”. Në vitin 2006, filmi i tij “Regjisori i dasmave” u shfaq në seksionin Un Certain Regard në Festivalin e Filmit në Kanë. Bellocchio do të nderohet me Luanin e Artë të Karrierës në shtator, në Festivalin e 68-të Ndërkombëtar të Filmit në Venecia.

Ka fituar disa çmime prestigjoze si edhe çmimin Filmi më i mirë 2011 me filmin VincereFestivalin Ndërkombëtar të Filmit në Durrës "Gladiatori i Artë".

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sorelle mai (2010)
 • Vincere 2009
 • Sorelle (2006)
 • Il regista di matrimoni (2006)
 • Buongiorno, notte (2003)
 • Addio del passato (2002)
 • Il principe di Homburg (1997)
 • Sogni infranti (1995)
 • La condanna (1991)
 • La visione del sabba (1988)
 • Enrico IV (1984)
 • Gli occhi, la bocca (1982)
 • Vacanze in Val Trebbia (1980)
 • Il gabbiano (1977)
 • Nel nome del padre (1972)
 • Amore e rabbia (1969)
 • La Cina è vicina (1967)
 • I pugni in tasca (1965)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1] Arkivuar 18 shtator 2020 tek Wayback Machine