Jump to content

Vincere

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vincere është një film italian nga Marco Bellocchio i cili flet për jetën personale të diktatorit italian Benito Mussolinit. Ka fituar disa çmime prestigjoze si edhe çmimin Filmi më i mirë 2011Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Durrës "Gladiatori i Artë".

Filmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi rrëfen historinë tragjike të Ida Dasler (luajtur nga Giovanna Mezzogiorno), e cila ra në dashuri me udhëheqësin e ardhshëm fashist, Benito Mussolini, e ndihmoi kur ishte i papunë në fillim të viteve 1910 dhe u martua me të rreth vitit 1914. Me Musolinin pati një djalë, Benito Albino, që lindi para se të fillonte Lufta I Botërore. Të dy humbën kontaktet gjatë viteve të luftës dhe, pasi e gjeti sërish në një spital gjatë luftës, mori vesh që Rachele Guidi, që ishte martuar ndërkohë me Musolinin, kishte pasur një vajzë me Musolinin që në vitin 1910. Me pushtetin politik që akumuloi, Musolini e bllokoi informacionin rreth martesës së parë dhe përndoqi si gruan e parë ashtu edhe djalin e madh, dhe i futi në çmendinë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]